Sprawozdanie z wycieczki naukowej

Celem wycieczki zorganizowanej przez nauczycieli historii: mgr Jacka Tomasika i mgr Michała Zacłony było przygotowanie uczniów do egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym z historii poprzez: poznanie organizacji państwa krzyżackiego, utrwalenie wiedzy dotyczącej stosunków polsko - krzyżackich, prezentację systemu fortyfikacyjnego na przykładzie 7 zwiedzanych obiektów (Działdowo, Nidzica, Przezmark, Malbork, Sztum, Kwidzyn, Gniew), identyfikację 1 pola bitewnego (Grunwald), pokazanie średniowiecznej sztuki walki, architektury obronnej i sakralnej, a także udział w widowisku historycznym "Vivat Vasa" z zakresu historii stosunków polsko - szwedzkich. Ponadto wśród zamierzeń położony został akcent na rozwinięcie nowych umiejętności posługiwania się wiedzą historyczną poprzez samodzielne wykonanie dokumentacji fotograficznej i przygotowanie wystąpień tematycznych na forum szkolnym i popularyzację wiedzy z zakresu historii wojskowości.

Osiągnięte rezultaty: realizacja edukacyjnej formy obejmującej 4 dni zajęć tematycznych, realizacja 32 godzin dydaktycznych w obiektach historycznych, prezentacja 8 zwiedzanych obiektów historycznych (zamek wójtów, prokuratorski, wielkich mistrzów, kapitulny i komturski), prezentacja 3 form mecenatu nad zabytkami (państwowy, samorządowy i prywatny), uczestnictwo w 1 widowisku plenerowym pod patronatem Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i Marszałka Województwa Pomorskiego, udział 24 uczniów i 2 nauczycieli w autorskim przedsięwzięciu.