logo

.

Bitwa pod Chocimiem

Członkowie koła historycznego działającego w szkole pod opieką mgr Michała Zacłony i mgr Jacka Tomasika uczestniczyli w Nowym Wiśniczu w rekonstrukcji historycznej bitwy z Turkami pod Chocimiem. 

Bitwa pod Chocimiem została stoczona w dniach 2 września - 9 października 1621 roku pomiędzy armią Rzeczypospolitej Jana Karola Chodkiewicza, a armią turecką pod dowództwem sułtana Osmana II. Zamknięte w warownym obozie siły polsko-litewsko-kozackie, stanęły na drodze armii osmańskiej. W sumie sułtan miał do dyspozycji ponad sto tysięcy żołnierzy, nie licząc kilkudziesięciu tysięcy czeladzi. Siły polsko-litewsko-kozackie były znacznie mniejsze. Sułtan był pewny wygranej. Nie zakładał długiego oblężenia. Przewidywał, że zdobycie polsko- kozackiego obozu zajmie mu najwyżej kilka dni. Obóz kozacki nie był solidnie przygotowany do obrony. Jego umocnienia zaimprowizowano w ostatniej chwili. Stanowiły je dwa rzędy wozów taborowych wypełnionych piaskiem. Pod nimi wykopano rowy, mające chronić Kozaków przed ogniem wroga. Sułtan nie docenił jednak talentów hetmana Sahajdacznego ani też determinacji Kozaków. Bitwa, która trwała równo 6 tygodni była krwawa i wyczerpująca. Stanowiła nie tylko największą w dziejach dawnej Polski operację obronną, ale i największą wojnę pozycyjną w tamtych czasach w Europie. Ogólny jej wynik stanowił niewątpliwie sukces wojsk polsko- kozackich. Przyjęta przez naczelnego wodza hetmana Jana Karola Chodkiewicza koncepcja obronna sprawdziła się w praktyce. Obrona Chocimia potwierdziła słuszność staropolskiej sztuki wojennej głoszącej, że :" rydel, muszkiet i kopija zwycięstwo gotują". Główną rolę w obronie Chocimia odegrała piechota polsko- litewska, wsparta w taborze przez piechotę zaporoską. Na barki Kozaków spadł też główny ciężar walki. Odparli oni pięć z dziesięciu szturmów tureckich. Dokonali też wielu nocnych "wycieczek", zadając Turkom ciężkie straty. Gdy choroba utrudniała Chodkiewiczowi dowodzenie i chciał się on wycofać, hetman kozacki Konaszewicz- Sahajdaczny gorąco namawiał go do trwania na pozycjach. Gdy Chodkiewicz zmarł, Kozacy dokonali nocą kolejnego wypadu na Turków, by ci nie liczyli, że śmierć naczelnego wodza załamie obrońców. Oblężenie zakończyło się taktycznym zwycięstwem armii Rzeczypospolitej, a Jan Karol Chodkiewicz uznawany jest za czołowego przedstawiciela wielkiego pocztu hetmanów. Nie był teoretykiem lecz wielkim praktykiem wojskowości. Pozostawił po sobie legendę wodza niezwyciężonego. 

 

2013102104.JPG2013102103.JPG2013102102.jpg2013102105.JPG


AdmirorGallery 4.5.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.

Uczniowie w szkole

bottom

Powered by Joomla!. Design by: joomla 2.5 free templates  Valid XHTML and CSS.

Strona używa ciasteczek, dzięki którym może działać lepiej. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Więcej.Rozumiem