Debata europejska

W ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie 29 października br. klasa 3 D (rozszerzenie WOS) pod opieką mgr Jacka Tomasika wzięła udział w debacie "Dokąd zmierzasz Unio Europejska? Spór o granice integracji, politykę imigracyjną i przyszłość europejskiej wspólnoty", którą zorganizowała Fundacja Instytut Łukasiewicza w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu.

W roli prelegentów wystąpili: parlamentarzyści, radni wojewódzcy, samorządowcy i reprezentanci środowiska naukowego. Debata została zorganizowana w przeddzień dziesiątej rocznicy polskiej akcesji i była próbą bilansu obecności Polski i Polaków w Unii Europejskiej. Prelegenci toczyli spór dotyczący: korzeni integracji europejskiej, traktowania naszego kraju w UE, porównywalności wynagrodzeń i stopy życiowej, skuteczności w polityce, sukcesów i porażek wynikających z naszego członkostwa we wspólnocie.

Nasi uczniowie brali aktywny udział w tej formie edukacyjnej polemizując z niektórymi tezami i poruszając podczas wystąpień publicznych m.in. kwestie: polityki rolnej, rynku pracy, przyszłości dla młodego pokolenia, a także konfliktu pokoleń. Owocem tego spotkania będzie audycja radiowa z udziałem uczestników dyskusji wyemitowana przez regionalne i lokalne rozgłośnie.

IMG_0847.JPGIMG_0839.JPGIMG_0845.JPGIMG_0836.JPGIMG_0843.JPGIMG_0838.JPG

Uczniowie w szkole