Wizyta Leszka Balcerowicza

Wizyta 24 października br. tak zacnego gościa, o którym można przeczytać we wszystkich podręcznikach historii, wiedzy o społeczeństwie i wiedzy o przedsiębiorczości to wielkie wyróżnienie.

Leszek Balcerowicz jest ekonomistą znanym na całym świecie. Jest profesorem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i MBA w St. John's University w Nowym Jorku. Był autorem reform gospodarczych w Polsce rozpoczętych po upadku komunizmu w 1989 roku, wicepremierem i ministrem finansów w pierwszym niekomunistycznym rządzie Polski po II wojnie światowej (1989 - 1991). Efektem prac tego rządu był tak zwany plan Balcerowicza, który zakładał między innymi wprowadzenie równowagi ekonomicznej i ograniczenie inflacji. Po raz kolejny zasiadł w ławach rządowych na stanowisku wicepremiera i ministra finansów w latach 1997 - 2000. Później został prezesem Narodowego Banku Polskiego (2000 - 2007). Posiada tytuł doktora honoris causa ponad 20 uczelni krajowych i zagranicznych. Został wyróżniony Orderem Orła Białego - najwyższym polskim odznaczeniem państwowym, które otrzymał w 2005 roku za wkład w transformację ustrojową w Polsce.

Nasz gość interesował się różnymi aspektami funkcjonowania szkoły ponadgimnazjalnej od reformy z roku 1999, zapoznał się z sukcesami szkoły w olimpiadach i konkursach przedmiotowych oraz dokonał pamiątkowego wpisu w Księdze Wybitnych Osobowości.

Okazją do spotkania w MCK "Sokół" z klasami: 1 F, 1 H, 2 C, 2 F, 3 D, 3 F, 3 H i 3 K był wykład "Odkrywając wolność" poświęcony różnym aspektom funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego i problematyce wolności zorganizowany przez pozarządową organizację Forum Obywatelskiego Rozwoju.