Archipelag skarbów

W dniach 18 – 19 listopada 2013 r. uczniowie – gimnazjaliści, ich rodzice oraz nauczyciele z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Długosza w Nowym Sączu uczestniczyli w PROGRAMIE PROFILAKTYCZNO – WYCHOWAWCZYM PN. "ARCHIPELAG SKARBÓW", zorganizowanym w Centrum "Kana".Warsztaty te są jednym z modułów Projektu pn. „Więź Wychowawcza”, realizowanego w ramach Programu "Uczenie się przez całe życie" - Comenius Partnerskie Projekty Regio.

Celem programu pn. "ARCHIPELAG SKARBÓW" jest profilaktyka uzależnień (alkohol, narkotyki), wychowanie ku miłości i odpowiedzialności za swoją seksualność, ograniczenie natężenia przemocy rówieśniczej w formie fizycznej i słownej oraz przemocy o podtekście seksualnym, profilaktyka HIV i AIDS.

Zespół realizatorów programu pn. "ARCHIPELAG SKARBÓW" pod kierunkiem lidera zespołu p. mgr Marcina Mądrego zrealizował następujące elementy programu:

• Dwa mityngi (po 4 godz. zajęć) – interaktywne prezentacje warsztatowe dla dużych grup młodzieży,
  • Spotkanie dla rodziców,
  • Szkoleniowa Rada Pedagogiczna.

W trakcie mityngów dla uczniów przedstawiane były elementy wiedzy o miłości w kontekście zadań rozwojowych wieku dojrzewania. Bardzo istotne było obrazowe przedstawienie pięknych, ale czasem groźnych sił, które budzą się we wnętrzu dojrzewającego człowieka. Realizatorzy przedstawiali także groźne aspekty żywiołów seksualności, uczuciowości i agresji wskazując zarazem konkretne sposoby nauki oswajania tych sił i kierowania nimi. Nie zabrakło również omówienia zagadnień związanych ze współżyciem seksualnym. W sposób bardzo wyraźny została zaprezentowana wiedza na temat niekorzystnego wpływu środków psychoaktywnych na zawieranie znajomości i budowanie relacji. Podjęty został problem zachowań agresywnych i uprzedmiatawiających – szczególnie w relacjach między chłopcami i dziewczętami. Na końcu programu odbył się Festiwal Wyspy Skarbów, który podsumował i umocnił treści całego programu. Festiwal jest elementem, w którym młodzież sama formułuje przekaz profilaktyczny skierowany do rówieśników.

Podczas spotkań z rodzicami i Radą Pedagogiczną, trenerzy zaprezentowali cele programu pn. „ARCHIPELAG SKARBÓW” i omówili wyniki badań określających wpływ programu na młodzież. Komentarz prowadzących zawierał wiele wskazówek, co do sposobów włączania skutecznego przekazu profilaktycznego do codziennej pracy wychowawczej w rodzinie oraz społeczności szkolnej.

W zajęciach wzięło udział łącznie 212 osób z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Długosza w Nowym Sączu:

• 130 uczniów II i III klas gimnazjum;
  • 28 nauczycieli;
  • 54 rodziców.

Comenius_plakat.jpgDSCN0010.JPGDSCN0013.JPGDSCN0176.JPGDSCN0190.JPGDSCN0201.JPGDSCN0214.JPGDSCN0223.JPG