Erasmus + w Nowym Sączu

I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza, jako jedyne w Nowym Sączu, realizuje europejski program wymiany młodzieży Erasmus +. Kolejna odsłona projektu „Edukacja bez Granic - Demokracja i Innowacje Społeczne”, który współtworzą cztery szkoły: Narvik Videregående Skole z Narwiku w Norwegii, Liceul Teoretic Solomon Halita z Sîngeorz-Bâi w Rumunii, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju oraz nowosądeckie I LO, odbywała się w Polsce - najpierw w Krynicy, a w dniach 22-24 września, w naszym mieście.

W Krynicy uczniowie uczestniczyli w warsztatach ‘Jak założyć spółkę?’ oraz odwiedzili spółdzielnię pracy ‘Muszynianka”. Kolejny dzień poświęcony był zapoznaniu się z historią Łemków, mniejszości etnicznej, która mieszkała w Krynicy i okolicach. W bardzo ciekawy i innowacyjny sposób jakim była gra uliczna, uczestnicy podążali śladami Łemków, aby na koniec wziąć udział w spotkaniu z Petro Trochanowskim.

Program pobytu w Nowym Sączu obfitował w liczne spotkania i warsztaty, które miały na celu realizację dwóch ścieżek tematycznych. Pierwsza z nich odnosiła się do wielokulturowej przeszłości Sądecczyzny. Stąd wizyta w Miasteczku Galicyjskim, obejmująca zwiedzanie ekspozycji i warsztaty poprowadzone przez historyka naszej szkoły mgr Jakuba Bulzaka, oraz zwiedzanie miasta, uwzględniające niegdysiejsze współistnienie w jednym miejscu kilku narodów, kultur i religii (zakłady i sklepy zasymilowanych Niemców czy Czechów, rzymskokatolickie kościoły, zbór protestancki, synagoga i cmentarz żydowski, teren dawnego getta). Druga ścieżka dotyczyła innowacji i gospodarki po transformacji ustrojowej. Rozwój sądeckiej przedsiębiorczości goście z Norwegii i Rumunii mieli okazję zobaczyć w fabrykach WIŚNIOWSKI i FAKRO. Ciekawie zaaranżowane zwiedzanie zakładów wzbudziło wielki podziw u naszych gości.

Plan wizyty dopełniła wizyta w I Liceum, spotkanie z władzami miasta i wspólna integracja młodzieży.

Norwegowie i Rumunii wyjeżdżali z Nowego Sącza pełni wrażeń i wielkich nadziei na kolejne odwiedziny. Ostatnimi punktami ich pobytu w Polsce była wizyta w Byłym Niemieckim Nazistowskim Obozie Koncentracyjnym i Zagłady Auschwitz-Birkenau, gdzie zorganizowano warsztaty o lasach dzieci w obozie. Ostatni dzień poświęcono zwiedzanie Krakowa i jego zabytków.

Kolejny wyjazd dla młodzieży zaplanowany jest na marzec 2017r.

20160922_100540.jpg20160923_092400.jpg20160924_100404.jpg20160924_144324.jpgDSC_2897.jpgDSC_2923.jpgDSC_2957.jpgDSC_29441.jpg