logo

.

Scherzo kolędowało na Ukrainie

W dniach 27-29 stycznia 2017 r. Młodzieżowy Chór „Scherzo” I liceum Ogólnokształcącego pod dyrekcją dra Andrzeja Citaka przebywał w partnerskim mieście Stryj na Ukrainie, na zaproszenie pani Julii Kuryłyszyn, dyrektora Obwodowego Wydziału Kultury, która bardzo prężnie podtrzymuje sądecko-stryjskie kontakty partnerskie. Sądecki zespół został zaproszony do Stryja już po raz drugi. Poprzednio, w grudniu 2015 r. uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej „Na falach Stryja”. Tym razem celem podróży był udział w lokalnym festiwalu „Kolędujmy wszyscy razem”.

 

W pierwszym dniu podróży zespół po raz pierwszy w swojej już 30-letniej historii odwiedził Lwów, gdzie młodzież miała możliwość zapoznać się z historią i pamiątkami polskości w mieście i na cmentarzu „Orląt Lwowskich”. Ta wycieczka wywołała duże wrażenie na sądeckiej młodzieży, która nie kryła zadowolenia z możliwości zwiedzania Lwowa. Wieczorem zespół został zakwaterowany w sanatorium „Kiev” na obrzeżach kurortu Morszyn niedaleko Stryja.

 

Drugi dzień rozpoczął się spotkaniem z polonijną młodzieżą w Centrum Kultury Polskiej im. Kornela Makuszyńskiego, która uczy się języka polskiego i kultywuje polskie tradycje. Rówieśnicy byli bardzo zainteresowana naszymi osiągnięciami i zadowoleni z możliwości nawiązania kontaktów osobistych. To spotkanie na pewno pozwoli rozszerzyć współpracę kulturalną partnerskim miastami. Kolejnym punktem pobytu był galowy koncert w uzdrowisku Schodnica, 70  km na południe od Stryja. Jest to kurort bardzo podobny do Krynicy-Zdroju, także położony w kotlinie górskiej, gdzie dojazd był nieco utrudniony, ze względu na grubo zalegający śnieg. Koncert odbył się w obecności władz lokalnych i w towarzystwie również zaproszonego polsko-ukraińskiego Chóru Męskiego „Żurawli” z Przemyśla. Chór „Scherzo” zaprezentował 12 kolęd i pastorałek. Największe wrażenie zrobiły kolędy „Nie było miejsca dla Ciebie”, „Oj maluśki, maluśki” oraz „Cicha noc”, które zostały owacyjnie przyjęte przez słuchaczy.

 

W trzecim dniu odbyły się trzy koncerty. Przed południem Chór „Scherzo” wraz z Chórem „Żurawli” wziął udział we mszy greko-katolickiej w cerkwi Narodzenia NMP w Lisowicach koło Morszyna. Sądecki zespół oprawił liturgię mszy św. śpiewem podczas Ofiarowania i Komunii Św., a po mszy oba zespoły zaśpiewały licznie zgromadzonym mieszkańcom po 3 kolędy. Po południu oba zespoły zaprezentowały te utwory w katedrze p.w. Zaśnięcia NMP w Stryju, rozpoczynając koncert kolędowy stryjskich zespołów wokalnych. Następnie chóry udały się do Morszyna, gdzie odbył się kolejny koncert galowy, który również został owacyjnie przyjęty przez słuchaczy i władze miasta. Dużym zaskoczeniem było specjalny występ dziecięcej grupy teatralnej z Morszyna, która zaprezentowała tradycyjne obrzędy kolędowe wraz z życzeniami i podziękowaniami dla obu zespołów.

 

Koncerty w regionie Stryjeńskim pozostawiły we wspomnieniach sądeckiej młodzieży niezapomniane przeżycia artystyczne. Były również żywą lekcją historii polskości i kultury ukraińskiej. Obecnie zespół przygotowuje się do udziału z Festiwalu Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu, dokąd wyjedzie w przyszłym tygodniu. Kolejne koncert jubileuszowe jeszcze przed nami, ale już dziś zapraszamy dzieci i młodzieży sądeckich szkół do wspólnego śpiewania w Młodzieżowym Chórze „Scherzo”. 

bottom

Powered by Joomla!. Design by: joomla 2.5 free templates  Valid XHTML and CSS.

Strona używa ciasteczek, dzięki którym może działać lepiej. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Więcej.Rozumiem