Greckie wakacje Chóru „Scherzo”

W dniach 03-13 lipca br. Młodzieżowy Chór „Scherzo” I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu, pod dyrekcja dra Andrzeja Citaka przebywał na tourne artystycznym, które obejmowało udział w międzynarodowym festiwalu muzycznym w Grecji oraz wycieczką po krajach bałkańskich. W podróży wzięło udział łącznie 46 osób, w tym dyrektor szkoły Aleksander Rybski. W drodze do Grecji zespół zatrzymał się w Bośni zwiedzając stolicę Sarajewo oraz przepiękne miasteczko Mostar ze słynnym mostem nad rzeką Neretwą. Następnie droga prowadziła do Czarnogóry, gdzie na wybrzeżu uczestnicy odwiedzili słynne miasto Kotor, a popołudniu plażowali nad Adriatykiem w miejscowości Canij.

Jednakże głównym punktem podróży Chóru „Scherzo” do Grecji był udział w Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej, odbywającym się w mieście Preveza w dniach 03-09-lipca. W festiwalu wzięło udział 30 chórów z całej Europy w kilku kategoriach. Sądecki zespół wystąpił w dwóch kategoriach: chórów kameralnych i młodzieżowych. Regulamin konkursu przewidywał wykonanie przekrojowego repertuaru religijnego od muzyki dawnej do współczesnej oraz pieśni ludowej swego kraju. Pierwszego dnia przesłuchań konkursowych wystąpił zespół kameralny w 20-osobowym składzie wykonując 6 utworów: „Sicut cervus” Giovanni Perluigi da Palestriny, „Gloria” z Missa Paschalis Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, „Veni Emanuel” Zoltana Kodaly’a, „Deep river” w oprac.. Andersa Ohrwalla, „A chtóz tam puka” Karola Szymanowskiego oraz „Oj i w polu jezioro” Witolda Lutosławskiego. W drugim dniu zaprezentował się chór kameralny liczący 32 osoby, wykonując:  „O vos omnes” Carlo Gesualdo, „Unser Vater” Gottfrieda Homiliusa, „Chieruvimskaja” Dmitryja Bortnianskiego, „Sicut Lilium Inter Spinas” Marka Raczyńskiego, „Ostra Brama” Juliusza Łuciuka, oraz „Krakowiak Es” Stanisława Wiechowicza.

Koncert galowy festiwalu odbył się w niedzielę późnym wieczorem, w ruinach starożytnego teatru rzymskiego Nikopolis niedaleko Prevezy. Jury konkursu postanowiło przyznać chórowi kameralnemu „Brązowy Medal”, a zespołowi wokalnemu „Srebrny Medal” festiwalu. Dla Chóru „Scherzo” było to kolejne wysokie wyróżnienie na konkursie międzynarodowym, ponieważ konkurował w najlepszymi chórami Europy. Złote Medale” zdobyły m.in. chóry telewizji estońskiej i kijowskiej szkoły chóralnej oraz chóry uczelni akademickich i uniwersytetów muzycznych Niemiec, Grecji i Ukrainy. Było to drugie po konkursie w Belgii w 1996 r. tak wysokie starcie na arenie europejskiej w historii sądeckiego zespołu. Podczas czterodniowego pobytu odbyły się również koncerty plenerowe na ulicach miasta Preveza oraz w ruinach zamku odległego o 50 km historycznego miasta Arta. Szczególnie ten koncert bardzo przypadł do gustu słuchaczom, bo zespół zaprezentował muzykę rozrywkową. Wysiłek młodzieży włożony w pracę nad repertuarem był jednak rekompensowany przez codzienne zażywanie kąpieli w Adriatyku.

W drodze powrotnej zespół miał okazję zwiedzić m.in. słynne klasztory na Meteorach, dolinę Tembi i źródło Paraskevi oraz nocą Tesaloniki. Po nocnej podróży zwiedził także stolicę Macedonii - Skopje, a następnego dnia stolicę Serbii - Belgrad. Bałkańską część trasy wycieczkowej współorganizował i poprowadził Pan Wacław Mróz, który od wielu lat wspiera działalność Chóru „Scherzo”. Wyjazd sponsorowały również firmy: „Fakro”, „Muszynianka”, „Wactur”. Tegoroczny wyjazd Młodzieżowego Chóru „Scherzo” został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Wyjazd od Grecji był kolejnym punktem obchodów jubileuszu 30-lecia działalności zespołu. Przed nami jeszcze udział w kongresie Pueri Cantores w Rzeszowie oraz konkvesrt jubileuszowy 10 listopada na który już dziś wszystkich zapraszamy. Zapraszamy również dzieci i młodzieży sądeckich szkół do wspólnego śpiewania w Młodzieżowym Chórze „Scherzo”.

Foto. archiwum chóru

00-dyplomy.JPG01-Sarajewo.JPG03-Kotor.JPG05-przemarsz.JPG06-przemarsz.jpg09-koncert.JPG13-Preveza.JPG14-Meteora.JPG15-Tempiki.jpg16-Belgrad.JPG