Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy w I Liceum Ogólnokształcącym

Dnia 2 marca 2018r. społeczność I Liceum Ogólnokształcącego była świadkiem niezwykłego, historycznego wydarzenia.

W związku z obchodami 100 –lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 200-lecia powstania I Gimnazjum i I Liceum Ogólnokształcącego w naszej Szkole gościli Prezydent RP Andrzej Duda oraz Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Wizyta rozpoczęła się od spotkania Pary Prezydenckiej z Dyrekcją, w którym uczestniczyli również: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Wiesław Janczyk, Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik oraz Prezydent Miasta Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Następnie Para Prezydencka, która sprawuje patronat honorowy nad jubileuszem 200-lecia I Gimnazjum i I Liceum, spotkała się w sali gimnastycznej z nauczycielami oraz uczniami. Po odśpiewaniu hymnu państwowego przez chór szkolny „Scherzo”, zespół muzyczny "Kurdesz" i uczniów oraz pieśni „Pierwsza kadrowa” Pan Prezydent przemówił do zgromadzonych. Przywołał swoje wspomnienia z czasów licealnych, kiedy konkurował z uczniami ILO w olimpiadzie o Polsce i świecie współczesnym. Wyraził uznanie dla wysokiego poziomu ich wiedzy: Pamiętam, że byłem pod ogromnym wrażeniem. Na etapie centralnym, w Warszawie, byłem jedynym uczniem mojej szkoły, a z sądeckiej Jedynki było pięcioro lub sześcioro uczniów.

Pan Prezydent zwrócił uwagę na znamienny fakt, że I Gimnazjum i I Liceum obchodzi swoje 200-lecie w roku 100-lecia polskiej niepodległości. Nawiązał do pięknej, patriotycznej historii naszej Szkoły. Wspomniał, że to właśnie Jej uczniowie i absolwenci walczyli w legionach. Podkreślił to słowami: Ta Szkoła wychowała późniejszych rycerzy Niepodległości.

Do nauczycieli i uczniów ciepłe słowa skierowała również Pierwsza Dama. Jako nauczycielka życzyła swoim koleżankom i kolegom satysfakcji z pracy, uczniom – aby szkoła była dla nich miejscem nie tylko zdobywania wiedzy, rozwijania pasji, ale także miejscem nawiązywania wspaniałych, koleżeńskich relacji – na całe życie.

Następnie Prezydent Andrzej Duda przekazał uczniom I LO Dąb 100-lecia Oddzyskania Niepodległości, prosząc o jego posadzenie obok Dębu Wolności na Plantach. Uczniowie z kolei podarowali Panu Prezydentowi oraz Jego Małżonce obraz namalowany przez uczennicę klasy IIIa – Magdalenę Kaletę – przedstawiający budynek naszej Szkoły.

Spotkanie Pary Prezydenckiej ze społecznością Długoszowej Rodziny zostało uwiecznione na pamiątkowych zdjęciach.

Uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Para Prezydencka urzekła serdecznością, naturalnością i poczuciem humoru. Uczestnicy spotkania mieli świadomość wyjątkowości tego zdarzenia oraz faktu, że stają się częścią historii.

Ewa Kołacz

Fot. Krzysztof Fałowski