Dyrektor Aleksander Rybski przeszedł na emeryturę

Środa 28 listopada 2018 r. była ostatnim dniem pełnienia funkcji dyrektora szkoły przez mgr. Aleksandra Rybskiego. Od rana ze słowami podziękowań spieszyli uczniowie, pracownicy administracji i obsługi oraz nauczyciele. Gośćmi popołudniowej nadzwyczajnej rady pedagogicznej byli Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel i Prezes Sądu Okręgowego w Nowym Sączu Zbigniew Krupa (obaj są absolwentami I LO).

W prezencie od nauczycieli dyrektor Rybski otrzymał swój portret autorstwa Marka Lebdowicza, a Prezes Zbigniew Krupa, za zasługi dla Sądu Okręgowego, uhonorował go statuetką Temidy Sądeckiej.

Uroczystość była okazją do symbolicznego przekazania kierownictwa nad szkołą. Ustępujący dyrektor Aleksander Rybski przekazał na ręce swojego następcy, dotychczasowego nauczyciela języka niemieckiego w I LO mgr. Andrzeja Paduli, klucz do głównej bramy szkolnej, życząc powodzenia w pełnieniu nowych zadań.

Zapraszamy do zapoznania się z relacjami prasowymi:

Biogram dyr. A. Rybskiego, zamieszczony w publikacji „W mieście Nowym Sączu, na Długosza, przy Plantach…” I Gimnazjum i Liceum im. Jana Długosza w Nowym Sączu 1818-2018

Aleksander Rybski

Urodzony 14 stycznia 1951 r. w Nowym Sączu, syn Józefa i Janiny z d. Bernackiej. Ukończył Szkołę Podstawową im. Jana Kochanowskiego oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza w Nowym Sączu (1968). Absolwent studiów matematycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim (1974). Od 1974 r. nauczyciel matematyki w I LO. W 1991 r., po raz pierwszy w historii na drodze konkursu, został wybrany dyrektorem szkoły.

Pod jego kierunkiem szkoła przez wiele lat zajmowała pierwsze miejsca w rankingu liceów województwa nowosądeckiego. W latach 90. XX w., we współpracy z Politechniką Krakowską i Akademia Górniczo-Hutniczą, wdrażał eksperyment polegający na połączeniu egzaminu maturalnego z matematyki z egzaminem wstępnym na te uczelnie. Był opiekunem dwóch uczestników eliminacji centralnych Olimpiady Matematycznej. Opracował autorski program zajęć pozaszkolnych z matematyki dla uczniów zdolnych klas pierwszych liceów i techników „Tylko oszlifowany diament świeci” (2009) oraz materiały pomocnicze do realizacji tego programu. Program i materiały pomocnicze zostały przetestowane w latach 2010-2012 na zajęciach organizowanych w Powiatowych Ośrodkach Wspierania Uczniów Zdolnych, uzyskały pozytywne recenzje i zostały opublikowane w roku 2013 w wersji elektronicznej, jako część pakietu materiałów wchodzących w skład systemu pracy z uczniami zdolnymi w województwie małopolskim, w ramach projektu DIAMENT, współfinansowanego przez Unię Europejską. W 1998 r. publikacja Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Nowym Sączu (numer 1/98) poświęcona została opracowanym  przez A. Rybskiego materiałom dydaktycznym z warsztatów metodycznych z nauczycielami matematyki „Matura 2001 z matematyki” z cyklu „W stronę programu Nowa Matura”. W latach 1997-1999, powołany przez Kuratora Oświaty w Nowym Sączu, pracował w Zespole Matematyków Wojewódzkiej Komisji Egzaminów Szkolnych, przygotowujących zestawy zadań do matury. Prowadził szkolenia na temat sposobów rozwiązywania i oceniania zadań maturalnych, organizowane przez Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Nowym Sączu dla nauczycieli matematyki na poziomie rozszerzonym. Pełnił funkcję przewodniczącego Zespołu Egzaminatorów OKE w Krakowie z matematyki na poziomie  podstawowym (2005-2016) oraz przewodniczącego Zespołu Egzaminatorów z matematyki na poziomie rozszerzonym (2010-2016). Jako przewodniczący corocznie szkolił egzaminatorów-członków Zespołu w metodach i zasadach oceniania prac maturalnych. W 2014 r. został powołany przez MEN i ORE na eksperta z matematyki na poziomie rozszerzonym i prowadził szkolenia dla nauczycieli matematyki dotyczące zmian na maturze rozszerzonej wprowadzanych od 2015 r. Trzykrotnie przeprowadził odnośne szkolenia w Nowym Sączu i Krakowie. W 1999 r. powołał do życia Gimnazjum nr 1 przy I LO im. Jana Długosza, grupujące uzdolnioną młodzież z terenu Sądecczyzny. Był członkiem założycielem Towarzystwa Szkół Twórczych i  Stowarzyszenia Szkół Aktywnych.

Oprócz pracy w szkole prowadzi działalność społeczną jako członek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” (wieloletni chorąży), Towarzystwa Absolwentów i Przyjaciół I Gimnazjum i Liceum im. Jana Długosza w Nowym Sączu, Stowarzyszenia Najstarszych Szkół w Polsce, Ponadregionalnego Stowarzyszenia Edukacyjnego „Wieniawa”. Był inicjatorem różnych form upamiętnienia wybitnych postaci związanych z Nowym Sączem, m.in. w formie tablic pamiątkowych w budynku I LO. Przez kilka kadencji aktywnie działał w radzie parafialnej parafii Ducha Św. w Nowym Sączu.

Został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Tarczą Herbową „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza”, Złotym Jabłkiem Sądeckim, był dwukrotnie nominowany (1999, 2013) do tytułu „Sądeczanin Roku”.

zdjęcia: Biuro Prasowe UM Nowy Sącz

Uczniowie w szkole