logo

.

A w górach.... inwersja

Turyści SKKT PTTK "WEKTOR" rozpoczęli nieco wcześniej zimowe ferie, wędrując w piątek 27 stycznia 2017 r. w Beskid Sądecki. Wycieczka odbyła się na trasie: Rytro 350 m n.p.m. – schronisko Cyrla 837 m n.p.m. – Zadnie Góry 921 m n.p.m. – Wilcze doły 766 m n.p.m. – Nawojowa 371 m n.p.m. (zobacz przekrój trasy)
Do Rytra dotarliśmy w bardzo komfortowych warunkach najnowszym składem pociągu wyprodukowanym przez sądecki NEWAG w grudniu 2016 r. O dziwo, mimo dużego mrozu, na miejsce zbiórki dotarli wszyscy zgłoszeni uczestnicy - 26 pierwszoklasistów. Podróż pociągiem minęła szybko i w Rytrze zetknęliśmy się z wiatrem oraz zimnem... Niezrażeni ruszyliśmy w górę, by po 2 godzinach zawitać w gościnnych progach schroniska na Cyrli. To była najtrudniejsza część naszej wyprawy, zwłaszcza z uwagi na przewyższenie (prawie 600 metrów), ale im wyżej tym cieplej... i więcej słońca ;). W ten sposób przyswoiliśmy sobie w praktyce zjawisko inwersji termicznej.

 

W schronisku odpoczęliśmy, żeńska część zaczęła się nawet opalać w promiemiach słoneczka, zaś w sąsiednim budynku wszyscy mogli upiec na ognisku kiełbaskę i napić się gorącej herbaty z sokiem. Po wykonaniu pamiątkowej fotografii ruszyliśmy w dalszą drogę szlakiem czerwonym, który stanowi część tzw. Głównego Szlaku Beskidzkiego.
Po dojściu do węzła szlaków pod Makowicą 948 m n.p.m. skręciliśmy na szlak zielony w stronę Wilczych Dołów, minęliśmy źródliska Życzanowskiego Potoku by zatrzymać się na południowych stokach Ostrej 834 m n.p.m., przy niewielkiej polance z pomnikiem partyzantów. Przed II wojną światową był tutaj budynek gajówki, który służył za schronienie partyzantom AK z oddziału Juliana Zubka (pseudonim „Tatar”). Żywności partyzantom dostarczał dwór Stadnickich z Nawojowej. Niemcy jednak spalili gajówkę. Pozostały po niej tylko ruiny piwnicy. Obecnie na miejscu gajówki stoi pomnik upamiętniający partyzantów z oddziału „Tatara”.

 

Następnie Pod Garbem odbiliśmy na szlak niebieski i lasem a później widokowymi polami schodziliśmy w stronę Bączej Kuniny i Nawojowej. Tam odwiedziliśmy kościół parafialny pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, gdzie w krypcie spoczywają doczesne szczątki rodziny Stadnickich.
Z Nawojowej dotlenieni i zadowoleni przed 16 wróciliśmy do Sącza.

Wszyscy uczestnicy zdobyli 20 punktów do GOT (Górskiej Odznaki Turystycznej).

bottom

Powered by Joomla!. Design by: joomla 2.5 free templates  Valid XHTML and CSS.

Strona używa ciasteczek, dzięki którym może działać lepiej. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Więcej.Rozumiem