logo

.

Szkolna Kronika Obchodów Jubileuszu 200-lecia

Obchody 200-lecia I Gimnazjum i Liceum im. Jana Długosza czas zacząć!

W przyszłym roku, 2018, przypada dwusetna rocznica założenia naszej szkoły (1818 r.) - wydarzenie ze wszech miar godne odnotowania we wszelkich annałach! Chcemy to uczynić przede wszystkim my – Społeczność Długoszowa - dlatego rozpoczynamy tutaj spisywanie Szkolnej Kroniki Obchodów 200-lecia. Zamierzamy w niej zawrzeć wszystkie wydarzenia towarzyszące temu wspaniałemu jubileuszowi, ku naszej satysfakcji i pamięci potomnych. Warto dodać, że nasz jubileusz zbiega się ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r.
A plan działań, czyli imprez towarzyszących jubileuszowym obchodom, jest bogaty i różnorodny (patrz: Kalendarz obchodów 200-lecia na stronie szkoły), tak więc ,,ciekawe wypadki, które są tematem tej kroniki”, będą tu dokumentowane w sposób, mamy nadzieję, rzetelny i dokładny (sł owo pisane i fotografia).

Inauguracja obchodów, czyli uroczysta akademia z okazji Święta Szkoły – 3 listopada 2017r. - MCK ,,Sokół” w Nowym Sączu

W tym dniu miało miejsce uroczyste ślubowanie klas pierwszych I LO im. Jana Długosza oraz upamiętnienie 199. rocznicy powstania naszej szkoły i 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta Nowego Sącza, Towarzystwa Absolwentów i Przyjaciół I Gimnazjum i Liceum, Rady Rodziców, jak również emerytowani nauczyciele I LO, rodzice uczniów, grono pedagogiczne, absolwenci ,,Jedynki” oraz, przede wszystkim, jej uczniowie.
Dyrektor mgr Aleksander Rybski w swoim przemówieniu przybliżył historię szkoły, przypomniał jej tradycje, osiągnięcia uczniów, a także znaczenie szkoły w środowisku lokalnym i nie tylko. Głos zabrali także Ludomir Handzel – przewodniczący Towarzystwa Absolwentów i Przyjaciół I Gimnazjum i Liceum oraz przewodnicząca Rady Rodziców - Anna Zemek-Włodek, oboje absolwenci I liceum, oboje wspominający szkołę bardzo dobrze, czemu dali wyraz w swoich wystąpieniach.

 

Spektakl ,,Dlaczego klasycy?”


Czy popiół tylko zostanie i zamęt
Co idzie w przepaść z burzą.
Czy zostanie
Na dnie popiołu gwiaździsty dyjament
Wiekuistego zwycięstwa zaranie?
C. Norwid

 

Po uroczystym ślubowaniu klas pierwszych zebrani mogli obejrzeć widowisko słowno - muzyczne pt. „Dlaczego klasycy?” przygotowane przez uczniów i absolwentów I LO w reżyserii mgr Małgorzaty Szewczuk. Spektakl ten połączył poezję z muzyką, śpiewem i tańcem, co dało niezwykły efekt i bardzo spodobało się publiczności. Poezja Zbigniewa Herberta, Juliusza Słowackiego, ,,Popiół i diament” Cypriana Norwida/Stana Borysa, układ taneczny m.in. do muzyki Zbigniewa Preisnera i pieśni Grzegorza Turnaua ,,Noc”, piosenki Aleksandra Porzucka, gra scenicznych świateł, czy wreszcie efektowny pochód masek sprawiły, że wszystkie wspomniane elementy przedstawienia wybrzmiały z wielką mocą, skomponowane w jedną spójną całość. Aż chce się powtórzyć za Panem Cogito – podróżnikiem: ,,Dziękuję Ci Panie, że stworzyłeś świat piękny i różny”.
Pomysłodawczynią tego artystycznego przedsięwzięcia była Małgorzata Szewczuk, ucząca w naszej szkole j. polskiego i filozofii. Pod jej wodzą pracował cały sztab ludzi, przede wszystkim recytatorzy i ,,maski”, których nazwiska skrupulatnie, po kronikarsku, zamieszczamy poniżej.
Recytatorzy: Samuel Voznik, Kaja Gagatek, Wiktoria Zielinska, Klaudia Święs – kl. 2h, Marcin Mróz – kl. 2i, Magdalena Kurnyta – kl. 3i oraz Aleksandra Chapko – absolwentka I LO z 2014 r., obecnie studentka V roku PWSFTviT w Łodzi i aktorka Teatru ,,Bagatela” w Krakowie.
Maski: Justyna Staszak, Justyna Hełmecka, Izabela Pulit, Michał Ciesielka, Aurelia Ruchałowska Aleksandra Łagosz, Dominika Adamek, Kinga Pernal, Adam Suwała, Karol Madziar, Adrianna Jaciów, Magdalena Kurcap, Jakub Mrówka – wszyscy z kl. 2h.
Choreografię do spektaklu opracowała Martyna Ekiert, absolwentka I LO z 2009 r., kierująca zespołem tancerzy „SKS TANIEC- MAGIA DANCE”, rekrutujących się spośród uczniów I Liceum i Gimnazjum oraz absolwentów ,,Jedynki”. Oto ich nazwiska: mgr inż. Martyna Ekiert – wykładowczyni AGH w Krakowie, trenerka w szkole tańca Nova w Krakowie, mgr Michał Goczoł - informatyk, programista Javy w krakowskiej branży IT, tancerz klasy B (taniec towarzyski), mgr inż. Anna Socała - absolwentka I LO z 2011 r. - projektantka w biurze projektowym (branża budowlana), z zamiłowania tancerka, Justyna Migacz - absolwentka I LO z 2017 r., studentka PWSZ w Nowym Sączu, instruktorka tańca w Centrum Tańca AdeeM; Aleksandra Gurgul - kl. 2l, Gabriela Krokosz – kl. 1e, Martyna Krynicka – kl. 2bg, Natalia Migacz – kl. 2ag, Julia Fecko – kl. 2ag, Maria Cisak – kl. 3bg, Aneta Chochorowska – kl. 3ag, Wiktoria Nowogórska – kl. 3ag, Julia Cisak – kl. 1h, Karolina Małota – kl. 2e, Karolina Gadzina – kl. 2d, Sandra Rodak – kl. 2d, Kamil Sejud – kl. 2d I LO :), Michał Matiaszek – kl. 2d.
Z kolei o oprawę muzyczną przedstawienia zadbali Barbara i Aleksander Porzuckowie, dzięki czemu mogliśmy usłyszeć dwie piosenki w wykonaniu Anny Kożuch z kl. 2d i Jakuba Stawiarskiego, z kl.3e - ,,Panna fiołkowa” (sł. Jerzy Masior) i ,,Krościenko” (sł. Wojciech Kudyba) z muzyką Aleksandra Porzucka.
W organizacji Święta Szkoły pomagała klasa 2k pod opieką mgr Krystyny Łatki. Uczniowie tej klasy odpowiadali za porządek i logistykę całej uroczystości oraz za sprzedaż okolicznościowych kubków z jubileuszową aplikacją – można je było nabyć w holu ,,Sokoła”.

Dzięki uprzejmości Dyrekcji MCK ,,Sokół” mogliśmy po raz kolejny gościć w murach tej szacownej instytucji, co chcieliśmy tutaj szczególnie podkreślić, jako że od wielu już lat zawsze możemy liczyć na życzliwość i zrozumienie zarówno ze strony dyrekcji ,,Sokoła”, jak i wielu jego pracowników podczas organizowania ważnych uroczystości szkolnych oraz różnych przedsięwzięć kulturalnych, edukacyjnych i naukowych.

Na tym kończymy relację z inauguracji obchodów 200-lecia naszej szkoły, zapraszając równocześnie na następne wydarzenie, jakim są zawody narciarskie dla absolwentów w dniu 5 stycznia 2018 r. w Krynicy-Słotwinach.

red. bo

 Inauguracja obchodów 200-lecia I Gimnazjum i Liceum im. Jana Długosza w Nowym Sączu.

 "Uroczyście ślubuję, że..."

Przemówienie Przewodniczącej S.U. - Julii Wańczyk

Nauczyciel Roku 2017 - mgr Anna Warzecha

Nauczyciel Roku 2017 - mgr Anna Warzecha

W spektaklu pt. "Dlaczego klasycy" wzięli udział tancerze z formacji SKS TANIEC - MAGIA DANCE

Kaja Gagatek i Samuel Voznik z kl. II H wygłaszają wiersz "Do Marka Aurelego" Z. Herberta

Martyna Ekiert - absolwentka I LO z 2009 r. tu w duecie z Michałem Goczołem

"Gorejąc nie wiesz czy stawasz się wolny czy to co Twoje ma być zatracone." (K.C. Norwid) Martyna Ekiert w scenie finałowej

Marcin Mróz z 2i interpretuje wiersz Z. Herberta "Pan Cogito a wyobraźnia"

 

Klaudia Święs z klasy II H zachwyciła emocjonalnym wygłoszeniem tekstu J. Słowackiego "Rzym"

Ludzie - Maski

 "Dziękuję Ci Panie, że stworzyłeś świat piękny i różny" Modlitwa Pana Cogito Z. Herberta w wykonaniu A. Chapko - absolwentki z 2014 r. a obecnie aktorki w krakowskim teatrze Bagatela - uwiodła wszystkich siłą wyrazu artystycznego

"Panna fiołkowa" w wykonaniu Anny Kożuch (oprac. A. B. Porzuckowie)

Jakub Stawiarski z III E wykonuję "Krościenko" (sł. W. Kudyba, muz. A. Porzucek)

bottom

Powered by Joomla!. Design by: joomla 2.5 free templates  Valid XHTML and CSS.

Strona używa ciasteczek, dzięki którym może działać lepiej. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Więcej.Rozumiem