Click to listen highlighted text!

Scherzo w nowej odsłonie

Na początku tego roku Stowarzyszenie  Chóru Scherzo wystąpiło do Urzędu Miasta z prośbą o dofinansowanie zakupu nowy strojów i wydanie płyty DVD. Z powodu zagrożenia epidemicznego decyzja została podjęta w maju, a realizacja zadań odbyła się sierpniu i wrześniu. Z dotacji miasta zostało zakupione 35 sztuk nowych sukni koncertowych w kolorze bordowym oraz 100 koszulek firmowych. W ponad 30-letniej historii zespołu jest to już czwarty strój, oprócz dwóch innych strojów zespołu wokalnego.

Stowarzyszenie otrzymało również dofinansowanie wydania pierwszej płyty DVD zespołu z nagraniem koncertu jubileuszowego 200-lecia I Gimnazjum i Liceum w Nowym Sączu. Program obejmował wykonanie kompozycji Jana Sebastiana Bacha MAGNIFICAT BWV234a w wykonaniu Młodzieżowego Chóru SCHERZO z towarzyszeniem orkiestry barokowej IL TEMPO z Warszawy, grającej na instrumentach historycznych. Wśród solistów znalazły się m.in. dwie absolwentki chóru i  liceum: Magdalena Pikuła i Joanna Marszałek. Koncert odbył się 4 listopada 2018 r. w bazylice kolegiackiej Św. Małgorzaty, w ramach obchodów Jubileuszu 200-lecia I Gimnazjum i Liceum w Nowym.

Nagrana na płycie wersja Magnificat nawiązuje do pierwotnej kompozycji Bacha, skomponowanej na nieszpory bożonarodzeniowe w 1723 roku. Utwór powstał do tekstu uzupełnionego fragmentami odnoszącymi się do narodzin Jezusa. W 1733 r. Bach przekomponował utwór w tonacji D-dur i usunął poprzednie wstawki, przygotowując nową wersję do wykonania w dniu święta Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, które przypadło wówczas w czwartą niedzielę po święcie Trójcy. Płyta DVD jest pierwszym wydawnictwem filmowym i kolejnym, ósmym wydawnictwem nagraniowym zespołu (poprzednio na płytach CD) w okresie trzydziestu trzech lat działalności Młodzieżowego Chóru „Scherzo”. Pomimo trudności organizacyjnych związanych z pandemią, Urząd Miasta Nowego Sącza wspiera działalność Młodzieżowego Chóru „Scherzo”, za co serdecznie dziękujemy. Wyrażamy również podziękowania dla sponsorów, którzy wsparli finansowo koncert jubileuszowy oraz wydanie płyty DVD.

                                                                                                                                   Andrzej Citak

Foto: archiwum chóru

Skip to content Click to listen highlighted text!