Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

27 stycznia społeczność międzynarodowa obchodzi “Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu”. Święto zostało uchwalone w roku 2005 przez Zgromadzenia Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych na pamiątkę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W Auschwitz byli więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi. Święto zostało ustanowione w celu uczczenia pamięci ofiar II wojny światowej, holocaustu i ludobójstwa. Po II wojnie światowej w prawie międzynarodowym zdefiniowano zbrodnie przeciw ludzkości, które nie podlegają przedawnieniu. Ofiarami tych okrutnych zbrodni byli również Żydzi mieszkający przed wojną w Nowym Sączu. Stanowili 1/3 mieszkańców miasta. W większości zostali zamordowani w niemieckim obozie koncentracyjnym w Bełżcu w 1942 roku. Jedną z wielu ofiar holocaustu był historyk Emanuel Ringelblum, absolwent naszej szkoły z roku 1920, który ukończył Uniwersytet Warszawski. Został zamordowany w Warszawie 10 marca 1944 roku. Zapisał się w historii jako twórca unikatowego dzieła “Konspiracyjnego Archiwum Getta Warszawskiego”, które będąc precyzyjnym zapisem zagłady Żydów polskich, w 1996 roku zostało wpisane na listę UNESCO “Pamięć Świata”.

Cześć Ich Pamięci!

Zobacz: