Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej absolwenta szkoły Emanuela Ringelbluma.

Pamięć jest hołdem dla historii, albowiem pozwala na wspominanie tego, co było, minęło i nie powróci.
Za nami wielkie wydarzenie: 10 marca 2022 roku została odsłonięta tablica poświęcona wybitnemu historykowi, absolwentowi naszej szkoły Emanuelowi Ringelblumowi. Od początku drugiej wojny światowej dokumentował zagładę Żydów, był współzałożycielem Koła Historyków Żydowskich w Warszawie, autorem ponad 120 artykułów w językach: polskim i żydowskim oraz 2 książek. Rozstrzelany w ruinach getta 10 marca 1944 roku.

Jego archiwum – Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego – w 1999 roku zostało wpisane przez UNESCO na listę Pamięć Świata, gromadzącą najważniejsze dokumenty, jakie przechowała ludzkość.

Zaproszenie dyrektora szkoły Andrzeja Paduli, nauczycieli i uczniów przyjęli:
Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel,
Zastępca Prezydenta Miasta Magdalena Majka,
Dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania UM-Małgorzata Belska,
Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty – Adam Skwarło,
Bartosz Duszyński- przedstawiciel Centrum Dialogu,
Dr Aleksandra Bańkowska pracownik Instytutu Historii PAN ,
Dyrektor Biblioteki Publicznej w Nowym Sączu – Marek Rylewicz,
Kierownik Archiwum Narodowego w Krakowie (Oddział Nowym Sącz) -Sylwester Rękas,
Dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Kultury Urzędu Miasta- Marcin Poręba,
Dyrektor Sądeckiego Sztetla – dr Łukasz Połomski
Prezes Stowarzyszenia Profesjonalnego Samorządu- Artur Franczak
Kamila Popiela z Fundacji Rodziny Popielów i programu Ludzie, nie Liczby.

Uczniowie klas: 2a, 2c, 2h, 3h uczestniczyli w wykładach historycznych, które wygłosiły: Katarzyna Wandas z klasy 2h i dr Aleksandra Bańkowska z Instytutu Historii PAN.
Ostatnim punktem uroczystości była projekcja filmu: „Kto napisze naszą historię”.

Dziękujemy darczyńcom tablicy:
Fundacji Rodziny Popielów, Sądeckiemu Sztetlowi, Firmie Duet Piotr Wolak
i radnemu Grzegorzowi Fecko.

Uroczystość koordynowała mgr Aneta Grabowska.
Dziękujemy za prowadzenie uroczystości mgr Jakubowi Bulzakowi. Nauczycielom: mgr Katarzynie Lebdowicz, mgr Jolancie Woźniak, mgr Jackowi Tomasikowi, mgr Piotrowi Rychlewskiemu za pomoc.

Zdjęcia: Krzysztof Fałowski,Andrzej Bukański