Click to listen highlighted text!

VI Orszak Jana Długosza

Dnia 20 kwietnia 2022 r., spełniliśmy naszą powinność –  „VI Orszak Jana Długosza” dedykowany Ukrainie walczącej o utrzymanie niepodległości. Inicjatywę objął patronatem Pan Ludomir Handzel Prezydent Miasta Nowego Sącza.

W VI edycji wzięło udział prawie 500 uczestników – uczniów z 20 klas  i  16 nauczycieli. W wielobarwnym korowodzie, który przeszedł ulicami Nowego Sącza uczestniczyli uczniowie i nauczyciele naszej szkoły w strojach stylizowanych na XV wiek. Wspólnie z „Chórem Scherzo” odśpiewaliśmy na sądeckim rynku hymny państwowe: Polski i Ukrainy. W obecności władz miasta reprezentowanych przez: prezydenta Ludomira Handzla, zastępcę prezydenta Magdalenę Majkę i zastępcę prezydenta Artura Bochenka zaprezentowaliśmy cnoty rycerskie podczas: konkurencji sprawnościowych, pokazu mody średniowiecznej i tańca radości. Nasze pokazy zostały nagrodzone ze środków: Miasta Nowego Sącza i Rady Rodziców działającej przy naszej szkole, za co bardzo dziękujemy. Dziękujemy również za okazaną pomoc wszystkim zaangażowanym pracownikom: Urzędu Miasta Nowego Sącza, dyrekcji i pracownikom Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu, wicedyrektor szkoły Barbarze Lorek.

Dziękujemy za przybycie: Jadwidze Jagiellońce (Katarzyna Wandas), Zbigniewowi Oleśnickiemu (Sławomir Szkarłat), żonie Selima (Wiktoria Kosińska), Mikołajowi Kopernikowi (Miłosz Załubski), bardowi (Mateusz Mikulski), skrybie (Maciej Baczyński) oraz damom dworu, rusałkom, wiedźmom, zielarkom, zakonnikom i duchownym, księżniczkom, pocztowym, chłopom, bardom, lekarzom dżumy, astronomom, giermkom i rycerzom, mieszczanom i czarodziejowi. Specjalne podziękowanie składamy na ręce emerytowanego nauczyciela historii Michała Zacłony, współautora wszystkich orszakowych edycji. Pan Profesor ze swadą odtwarzał postać patrona szkoły Mistrza Jana Długosza. Bardzo dziękujemy nauczycielom, których podziwialiśmy w kostiumach. Byli nimi: Maria Gałek, Aneta Grabowska, Monika Gwiżdż-Smaga, Katarzyna Lebdowicz, Anita Migacz, Alicja Putek, Maria Stefańska, Ewa Suwała, Jakub Bulzak, Andrzej Citak, Marek Jawor, Jan Pasiut, Paweł Rak, Piotr Rychlewski, Mariusz Sieczko, Jacek Tomasik. Podziękowania kierujemy do nauczycielskiej grupy wsparcia i zabezpieczenia w składzie: Tomasz Kotlarz, Wojciech Kurek, Andrzej Fałowski i Janusz Kwiatkowski.

          Orszak miał swoją oprawę medialną z udziałem: Gazety Krakowskiej, Radia Kraków, Radia RDN, Radia ESKA, DTS 24, Urzędu Miasta Nowego Sącza, FB Prezydenta Ludomira Handzla, Naszej Telewizji Sądeckiej i Sądeczanina.

Skip to content Click to listen highlighted text!