Click to listen highlighted text!

Urodziny Bolesława Barbackiego

9 października 2022 roku w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu można było zobaczyć jak ubierali się sądeczanie w czasach Bolesława Barbackiego.
„Przegląd mody” – pokaz prezentujący stroje w czasach Barbackiego był jednym z wydarzeń poświęconym „Urodzinom Bolesława Barbackiego”.
W uroczystościach brały udział uczennice naszej szkoły: Martyna Bubula (1h), Katarzyna Wandas ( 2h), Natalia Opoka (4h) i ucząca historii mgr Aneta Grabowska.

Barbacki uznawany był za jednego z najlepszych portrecistów polskich. Był kilkakrotnie nagradzany w tej dziedzinie przez Towarzystwo Zachęty Sztuk Polskich w Warszawie, którego w 1938 r. został honorowym członkiem.
Artysta ten był społecznikiem, nauczycielem, propagatorem kultury oraz miłośnikiem teatru. Zorganizował w Nowym Sączu amatorskie Towarzystwo Dramatyczne, w którym działał aktywnie do wybuchu II wojny światowej jako aktor, reżyser, scenograf i charakteryzator.
Po wybuchu II wojny światowej, pomimo namów przyjaciół, nie opuścił Nowego Sącza. W 1941 r. był dwukrotnie aresztowany przez gestapo. Zginął 21 sierpnia 1941 r. rozstrzelany przez Niemców w Biegonicach.

Organizatorami wydarzenia byli: Fundacja Nomina Rosae, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ i Stowarzyszenie Rowery Zabytkowe – Zabrze.

Skip to content Click to listen highlighted text!