Spotkanie z pracownikami Instytutu Filologii Słowiańskiej UJ oraz Konsul Generalną Republiki Słowacji w Krakowie- Zlatą Šipošovą

2 czerwca 2023 r. mieliśmy przyjemność gościć w I LO naukowców z UJ – slawistów – oraz Panią Konsul Generalną Zlatę Šipošovą, która właśnie objęła swój urząd w Krakowie.

Inicjatorami spotkania byli pracownicy Instytutu Filologii Słowiańskiej UJ, dr Aleksandra Hudymač – koordynatorka przedsięwzięcia, dr Miroslava Kyselová – lektorka języka słowackiego oraz dr Przemysław Fałowski – językoznawca, którzy zaproponowali młodzieży naszej szkoły, a konkretnie klasie 2h, dwie formy ciekawych zajęć – pokazową lekcję języka słowackiego i wykład pt. ,,Języki słowiańskie – dalekie czy bliskie?”. W ten sposób przybliżyli licealistom swój wydział oraz opowiedzieli o korzyściach, jakie daje studiowanie języków słowiańskich (jak ukończenie filologii słowiańskiej, tu szczególnie słowackiej, przekłada się na możliwości absolwenta takich studiów na rynku pracy).

Działania młodych naukowców wsparła nowa Pani konsul, która, jak sama powiedziała, zawsze bardzo chętnie angażuje się w promocję ojczystego kraju – Słowacji – zagranicą. W czasie krótkiego wystąpienia przybliżyła młodzieży swoją ojczyznę, zachęciła do odwiedzania i zwiedzania Słowacji oraz do włączania się w różne inicjatywy w ramach współpracy transgranicznej, w czym biorą czynny udział mieszkańcy strefy nadgranicznej województwa małopolskiego (i innych województw graniczących ze Słowacją).

To były, jak zgodnie przyznali uczniowie 2h, dwie naprawdę interesujące godziny, które bardzo szybko minęły w to ciepłe piątkowe popołudnie. Warto kontynuować taką współpracę! Pewne plany na przyszłość już są…