Click to listen highlighted text!

I LO z wizytą w Instytucie Filologii Słowackiej UJ

8 grudnia 2023 r. klasa 3h uczestniczyła w wyjazdowych zajęciach w Krakowie zorganizowanych przez Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach współpracy zapoczątkowanej przez IFS UJ i I LO w czerwcu 2023 r. (program ,,Uniwersytet Bliżej Was”). Obejmowały one spotkanie z konsul Republiki Słowacji Zlatą Šipošovą, przedstawicielką firmy Ahoj Career Anną Čujovą oraz pracownikami UJ-owskiej słowacystyki – kierownikiem Zakładu FS prof. Zbigniewem Babikiem, dr Aleksandrą Hudymač – koordynatorką projektu, dr Anną Gálisovą – lektorką języka słowackiego i dr. Rafałem Majerkiem – literaturoznawcą.

Pani Konsul opowiedziała krótko o współczesnej Słowacji, ilustrując swoje wystąpienie filmem promującym państwo naszych południowych sąsiadów i równocześnie wskazując na szerokie możliwości współpracy między obydwoma krajami. Na koniec poczęstowała uczniów (i nauczycieli) mikołajkowymi słowackimi batonikami ,,Góralkami” (,,Hranolkami”). Z kolei przedstawicielka firmy Ahoj Career, Anna Čujova, opowiadała młodzieży o różnych ofertach pracy z wykorzystaniem języka słowackiego, zachęcając do jego uczenia się, a potem dr Anna Gálisová przeprowadziła pokazową lekcję słowackiego, angażując w nią uczniów i ich opiekunów. Zajęcia zakończyliśmy warsztatami interpretacyjnymi z dr. Rafałem Majerkiem, w czasie których skupiliśmy się na analizie wybranych opowiadań z tomu ,,Jednorożce” młodej słowackiej pisarki Barbory Hrínovej – dla klasy humanistycznej było to bardzo ciekawe spotkanie z mało znaną dla nas współczesną prozą słowacką.

Czas spędzony w Instytucie Filologii Słowackiej UJ w Krakowie to czas bardzo owocny! Ciąg dalszy nastąpi!

A na koniec ,,skoczyliśmy” na Wawel, żeby obejrzeć znakomitą wystawę ,,Obraz Złotego Wieku”, na którą eksponaty zjechały z całego świata! (tu mogliśmy spojrzeć słynnym głowom wawelskim ,,w twarz”, gdyż na czas wystawy zostały one zdjęte z sufitu i umieszczone na specjalnej ekspozycji w jednej z komnat).

Opieka nad młodzieżą w czasie wyjazdu: prof. Bernadeta Odrzywolska i prof. Jakub Bulzak.

Skip to content Click to listen highlighted text!