Światowy Dzień Poezji

5 kwietnia 2024 roku w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół”, w sali im. Romana Sichrawy, odbyła się uroczystość poświęcona Światowemu Dniu Poezji, która corocznie przypada na 21 marca.

Od lat istnieje w Polsce tradycja, że Sejm i Senat wybierają wybitne postaci na patronów danego roku, o których, najczęściej ze względu na rocznicę ich urodzin lub śmierci, szczególnie należy pamiętać.

W roku 2024 wspominamy między innymi: Czesława Miłosza, Marka Hłaskę, a nade wszystko Zbigniewa Herberta i Witolda Gombrowicza, których twórczość zainspirowała uczniów I LO do przygotowania spotkania teatralno-muzycznego, na którym zaprezentowane zostały wiersze Zbigniewa Herberta w formie piosenek, fragment powieści „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza ze słynną lekcją języka polskiego czy scena kabaretowa pt. „Urzędnik”.

W kategorii śpiewno-muzycznej i teatralnej zaprezentowali się uczniowie z klas: 3a, 2a, 2h, 1h, 1a, 1f: Weronika Janeczek, Aleksandra Turska, J. Janczak, Martyna Sus, Eliza Klimek, Justyna Adamczyk, Julia Kochanek, Nicola Olchawa, Martyna Bochenek, Tomasz Czyżycki, Szymon Łomnicki, Piotr Życzkowski, Bartłomiej Roman, Alex Figurski, Arkadiusz Żelazko, Mikołaj Turek, Damian Biel. Oprawą techniczną zaopiekowali się: Piotr Domiter i Michał Kubas. Całość spotkania poprowadzili: Tomasz Czyżycki i Szymon Łomnicki.

Dziękujemy poszczególnym klasom za przybycie, obejrzenie i wysłuchanie naszego programu i zapraszamy na następne obchody Światowego Dnia Poezji za rok.

Szkolne Koło Recytatorsko-Teatralne wraz z opiekunem Zuzanną Bocheńską.