Jakie są profile?
Read MoreOfertę edukacyjną dla absolwentów szkół podstawowych na rok szkolny 2021/ 22 znajdziesz pod poniższym linkiem: https://dlugosz.edu.pl/oddzialy-2022-2023/
Charakterystykę poszczególnych profili znajdziesz pod poniższym linkiem:https://dlugosz.edu.pl/charakterystyka-oddzialow-2/
Jaki jest próg punktowy?
Read MoreNie ma progów punktowych. O przyjęciu decyduje łączna liczba punktów uzyskanych:
a) z przeliczenia na punkty wyników egzaminu ósmoklasisty zawartych w zaświadczeniu;
b) z przeliczenia na punkty ocen z zajęć edukacyjnych wymienionych na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej;
c) za świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem;
d) za szczególne osiągnięcia – brane pod uwagę są sukcesy w konkursach kuratoryjnych (co najmniej na szczeblu wojewódzkim), konkursach wiedzy, osiągnięcia artystyczne i sportowe;
e) za osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej;
f) w przypadku klasy dwujęzycznej brany jest pod uwagę wynik sprawdzianu kompetencji językowych.
Każdy oddział klasowy będzie składał się z 34 osób, czyli pierwszych 34 kandydatów, którzy uzyskają najwyższą punktację w danym oddziale zostanie przyjętych do I LO.
Ponieważ nie ma progów punktowych, oznacza to, że punktacja w każdym oddziale będzie różna i będzie zależała od wyników kandydatów rekrutujących do poszczególnych oddziałów.
Jak działa klasa dwujęzyczna?
Zachęcamy do zapoznania się z szczegółowymi informacjami dostępnymi pod poniższym linkiem: https://dlugosz.edu.pl/wp-content/uploads/2022/03/Klasa-dwuj%C4%99zyczna-w-roku-szkolnym-2022_2023.pdf
W klasie dwujęzycznej (1g) język angielski realizowany jest w poszerzonym wymiarze godzin (5 godzin tygodniowo). Nauczanie dwujęzyczne i realizowane jest na zajęciach historii, geografii oraz matematyki w języku angielskim i polskim. Jest w pełni dostosowane do możliwości uczniów
Ważne:
Jeśli jesteś zainteresowany, wraz z wnioskiem złóż deklarację przystąpienia do sprawdzianu kompetencji językowych terminie od 16 maja do 30 maja 2022r do godz. 15.00.
Sprawdzian kompetencji językowych odbędzie się 3 czerwca 2022 (piątek) o godz. 15.00 w budynku szkoły. Wymagane jest 40% poprawnych odpowiedzi.
Więcej informacji o oddziale dwujęzycznym znajdziecie w zakładce REKRUTACJA 2022/23 – oddział dwujęzyczny (warunki przeprowadzenia sprawdzianu kompetencji językowych z języka angielskiego, przykładowe sprawdziany kompetencji językowych z poprzednich lat).
Jaka jest zdawalność matur?
Read MoreŚrednie wyniki z matury 2021 z przedmiotów obowiązkowych (na poziomie podstawowym) uzyskane przez uczniów I LO były wyższe od średniej m. Nowy Sącz, powiatu nowosądeckiego, Małopolski i Polski.

Na poziomie rozszerzonym I LO może również pochwalić się najlepszą zdawalnością z języka polskiego, biologii, chemii, geografii, historii, matematyki i języka angielskiego wśród szkół publicznych w Nowym Sączu. Średnie wyniki uzyskane przez uczniów I LO z tych oraz innych przedmiotów były wyższe od średniej m. Nowy Sącz, powiatu nowosądeckiego, Małopolski i Polski.

Jaka atmosfera panuje w szkole?
Read MoreAtmosfera w szkole jest bardzo przyjazna, a wszyscy pracownicy chętnie służą pomocą. Jeżeli chodzi o atmosferę w klasie, nie macie się o co martwić! Spotkacie wiele nowych osób o różnych charakterach i z pewnością nawiążecie wiele ciekawych znajomości. A wychowawcy zawsze starają się jak najlepiej zaopiekować pierwszoklasistami – możecie na nich liczyć w każdej sprawie! Swoją pomoc oferują też szkolny pedagog i psycholog.
Jakich ludzi poznam? Jacy uczniowie chodzą do tej szkoły?
Read MoreNasi uczniowie cieszą się dobrą opinią, są zróżnicowani pod względem charakterów oraz upodobań, lecz bez względu na te różnice tworzą tolerancyjne i serdeczne środowisko. Odznaczają się ambicjami i aspiracjami, które wspomagane są ich kreatywnością i konsekwencją. Na każdym kroku można spotykać życzliwe młode osoby, które z pewnością da się polubić.
Jacy są nauczyciele? Jaki jest ich stosunek do ucznia?
Read MoreKażdy nauczyciel to inna osobowość, lecz z pewnością wszystkich cechuje pozytywne nastawienie i wyrozumiałość. Rozumieją, że nowa szkoła to duże wyzwanie dla młodzieży, dlatego stopniowo wprowadzają i przedstawiają nowy materiał. Nasi pedagodzy starają się dopasować metody i formy pracy do potencjału i możliwości zespołu klasowego. W przypadku niejasności, zawsze możecie zwrócić się do nauczyciela o ponowne wyjaśnienie danego zagadnienia. Nasi profesorowie zawsze starają się służyć pomocą i wsparciem. Nie macie powodu się stresować!
Jak wyglądają lekcje? Jak są prowadzone?
Read MoreLekcje w I LO to nie tylko nauka z podręcznikiem i zeszytem ćwiczeń. Dzięki kreatywności nauczycieli oraz wyposażeniu sal lekcyjnych uczący mają możliwość stosowania niekonwencjonalnych metod nauki. Quizy, klasowe rywalizacje, wspólne projekty, filmy czy grupowe ćwiczenia i dyskusje to tylko kilka przykładów ciekawych lekcji przeprowadzanych u nas w szkole. Szkoła może też pochwalić się nowym laboratorium językowym, gdzie uczniowie podczas zajęć języka obcego będą mogli doskonalić swoje umiejętności językowe, takie jak wymowa, intonacja i płynne posługiwanie się językiem obcym. Każda lekcja zazwyczaj rozpoczyna się od krótkiego przypomnienia poprzedniej lekcji, a następnie nauczyciel wprowadza nowy temat lub kontynuuje wcześniejszy. Poprzez rozmaite eksperymenty, interesujące filmiki naukowo-tematyczne, różne formy pracy, ciekawe strony źródłowe nauczyciele starają się urozmaicić lekcje i jak najlepiej przekazać wiedzę uczniom.
Czy są organizowane wycieczki?
Read MoreW klasach pierwszych priorytetem jest wyjazd integracyjny mający na celu zacieśnienie relacji w nowym otoczeniu. Organizowane są też wycieczki klasowe krajowe i zagraniczne
w zależności od zainteresowania i możliwości finansowych uczniów. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszą się też wyjazdy do teatrów i muzeów krakowskich. Wybór muzeum często podyktowany jest charakterem profilu, np. uczniowie klasy biologiczno-chemicznej planują wizytę w Muzeum Farmacji UJ Collegium Medicum lub Muzeum Anatomii UJ Collegium Maius. W szkole działa Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystycne „WEKTOR”, które organizuje wyjścia krajoznawczo-turystyczne w okoliczne tereny. Każdy uczeń może wziąć udział w takiej wycieczce i jest w danym dniu zwolniony z zajęć – kontakt: mgr Piotr Rychlewski – nauczyciel historii.
Tradycją stał się już coroczny wyjazd edukacyjno-językowy do Wielkiej Brytanii Tygodniowe podróże edukacyjne są wspaniałą okazją do otwarcia się na nowe doświadczenia, poznania innych obyczajów i zrozumienia różnic kulturowych. Wyjazdy wzbogacone są obserwacją zajęć w szkole zagranicznej i dają niejednokrotnie początek pięknym, interesującym, międzynarodowym przyjaźniom – kontakt: mgr Jadwiga Puchała – nauczyciel języka angielskiego. Od pięciu lat I LO współpracuje z szkołą partnerską Elisabeth-Selbert-Schule z Hameln ( północne Niemcy, Dolna Saksonia). Na przełomie września–października gościmy w naszej szkole nauczycieli i uczniów z Hameln oraz wspólnie poznajemy zakątki naszego miasta i okolic. W czerwcu udajemy się z rewizytą do Hameln. Dużą atrakcją realizowanego projektu w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży jest możliwość doskonalenia języka niemieckiego poprzez posługiwanie się nim w codziennych sytuacjach, poznanie kultury innego kraju, wymianę doświadczeń oraz nawiązanie trwałych znajomości
– kontakt: mgr Ewa Wąsowicz-Bodziony– nauczyciel języka niemieckiego.
Plan lekcji w naszej szkole
Read MoreLekcje zaczynają się zwykle o godzinie 8.00, a kończą najczęściej o 17.30. Drobne zmiany planu lekcji mogą pojawić się w trakcie trwania roku szkolnego. Podział lekcji ulega większym zmianom w maju, kiedy maturzyści kończą szkołę. Lekcje są wtedy, w miarę możliwości, przekładane na wcześniejsze godziny.
Czy szkoła jest bardzo rygorystyczna?
Read MoreZdecydowanie nie. Nasza szkoła słynie z indywidualnego podejścia do ucznia, a nauczyciele są wyrozumiali. Każdy uczeń ma prawo wyrażać swoją osobowość i poglądy, jeśli nie urażają one profesorów i rówieśników. Uczący przestrzegają statutu szkoły, zwłaszcza zapisów dotyczących liczby kartkówek czy sprawdzianów w tygodniu. W naszej szkole możecie poczuć rodzinną, spokojną atmosferę, a o to czy szkoła jest bardzo rygorystyczna, nie musicie się bać. Jednakże uczniowie są zobowiązani przestrzegać zapisów statutowych, w tym przepisów dotyczących kultury osobistej i odpowiedniego stroju. Ponieważ rolą szkoły jest, oprócz edukacji, wychowanie młodego pokolenia, uczniowie muszą przestrzegać ogólnie przyjętych norm i wykazywać się kulturą osobistą.
Jakie osiągnięcia zdobywają uczniowie I LO?
Read MoreUczniowie I LO odnoszą sukcesy w różnorodnych konkursach i olimpiadach przedmiotowych (historyczne, polonistyczne, matematyczne, chemiczne, biologiczne, geograficzne, teologiczne, itd.) na szczeblu wojewódzkim i centralnym. Zdobywają tytuł finalisty czy laureata, co pozwala uzyskać im indeks na wymarzone studia lub maksymalną ilość punków z danego przedmiotu maturalnego. Warto zapoznać się z opracowaniem „Losy Absolwentów I LO w roku szkolnym 2020/21: https://dlugosz.edu.pl/losy-absolwentow-2/
Czy szkoła posiada internat?
Read MorePrzy ul. Długosza działa Internat im. Tadeusza Kościuszki. Więcej informacji znajdziecie
na stronie szkoły – zakładka INTERNAT (po lewej stronie
Jak inni wypowiadają się o szkole?
Read MoreOpinie nauczycieli, absolwentów, jak i obecnych uczniów wskazują na domową, ciepłą atmosferę, wysoki poziom kształcenia, dyspozycyjność i cierpliwość nauczycieli oraz skuteczny i dobrze zorganizowany samorząd uczniowski. Czyni nas to jedną z najlepszych szkół średnich w regionie.
Czy są zajęcia dodatkowe/projekty z różnych przedmiotów służące rozwijaniu zainteresowań w wybranych dziedzinach?
Read MoreTak, nasza szkoła oferuje wiele różnych zajęć pozalekcyjnych. W ramach warsztatów dziennikarskich uczniowie redagują szkolne czasopismo “Paranoja”. Uczniowie muzycznie uzdolnieni mają szansę zapisać się do chóru “Scherzo”, a artyści mogą zaprezentować swój talent podczas corocznie obchodzonego Festiwalu Młodych Talentów (FMT). Uczniowie zainteresowani geografią mają szansę wziąć udział w licznych spotkaniach z podróżnikami, a także uczestniczyć w zajęciach koła geograficznego oraz warsztatach organizowanych przez Instytut Geografii Przestrzennej UJ. Dla tzw. “tęgich umysłów” dostępne są zajęcia biologii online prowadzone przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej.
Uczniowie uzdolnieni sportowo zapisać mogą się na zajęcia SKS. Nie możemy też zapomnieć o zajęciach przygotowujących do konkursów i olimpiad przedmiotowych.
Jaki jest rozmiar budynku szkoły?
Read MoreSzkoła może wydawać się dość duża, gdyż budynek składa się z dwóch skrzydeł, z których każde ma po trzy piętra. Bardzo szybko można się tu jednak odnaleźć dzięki logicznemu nazewnictwu sal lekcyjnych oraz przejrzystości korytarzy. Z zewnątrz budynek szkoły, ze względu na swoje historyczne elementy architektoniczne, prezentuje się wspaniale. Warto zauważyć, że szkoła posiada cztery odrębne wejścia, co w czasach epidemicznie trudnych jest dużym atutem i pozwala zapewnić większe bezpieczeństwo sanitarne.