Click to listen highlighted text!

Wyjazd edukacyjno-językowy do Hiszpanii

W dniach 2-11.06.2014r. grupa 43 uczniów naszego gimnazjum i liceum wzięła udział w projekcie edukacyjno-językowym do Hiszpanii, zorganizowanym we współpracy z Europejskim Centrum Młodzieży z Łodzi. Celem naszej podróży była Katalonia – region geograficzny i kraina historyczna na Półwyspie Iberyjskim z ośrodkiem kulturalnym i administracyjnym w Barcelonie.

Jednak zanim dotarliśmy do naszego miejsca docelowego, Calelli, zwiedziliśmy Berno, miasto położone nad rzeką Aare, będące siedzibą rządu i nieoficjalną stolicą Szwajcarii. Jego zabytkowe centrum z wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO starówką przyciąga wielu turystów poszukujących pięknych widoków i niezapomnianych wrażeń.

Już następnego dnia po przyjeździe wyruszyliśmy na podbój Barcelony. Barcelona, położona w północno-wschodniej Hiszpanii, całkowicie urzekła nas swoją architekturą i niepowtarzalnym stylem. Naszą podróż po Barcelonie zaczęliśmy od Parku Güell – parku ogrodu, zaprojektowanego przez wybitnego katalońskiego architekta Antoniego Gaudiego. Jednak to Sagrada Familia, nieukończony symbol Barcelony, będący świątynią pokutną Świętej Rodziny, również autorstwa Antoniego Gaudiego, oczarowała nas swoją niepowtarzalnością i majestatem. Podróż śladami Gaudiego zakończyliśmy zwiedzaniem budynku, La Pedrera, którego fasada przypomina wzburzone morze.

Barcelona okazała się również rajem dla miłośników kuchni hiszpańskiej. Spacerując po najsłynniejszej alei Barcelony, La Rambla, mogliśmy rozkoszować się nie tylko różnorodnością smaków i aromatów, ale również poczuć atmosferę tego wyjątkowego miejsca. Miłośnicy sportu i klubu FC Barcelona byli zachwyceni pobytem na Camp Nou, największym stadionie piłkarskim w Europie. Zwiedzanie Barcelony zakończyliśmy uczestnicząc w wieczornym pokazie fontann.

Ochłonąwszy nieco po atrakcjach Barcelony, udaliśmy się do Girony, w której mieliśmy okazję do złożenia wizyty w szkole hiszpańskiej. Ciepło przyjęci przez młodzież hiszpańską, uczestniczyliśmy w zajęciach integracyjnych i sportowych, co z pewnością zaowocuje nowymi i interesującymi znajomościami. Girona okazała się także bardzo urokliwym miasteczkiem z przepiękną średniowieczną starówką oraz łaźniami arabskimi. Miłośnicy kina mogli odbyć tutaj niezapomnianą podróż do przeszłości, zwiedzając Muzeum Kina.

Miejscowość Blanes z zapierającym dech w piersiach ogrodem botanicznym Marimutra, perełką świata botaniki, skradła ,bez reszty, nasze serca. Urzeczeni kolekcją roślin śródziemnomorskich podziwialiśmy ten zaczarowany świat otoczony turkusowym morzem. Jeszcze tego samego dnia wybraliśmy się do jednej z najpiękniejszej miejscowości na Costa Brava, Tossy de Mar, w której nie tylko podziwialiśmy średniowieczny zamek, ale przede wszystkim zażywaliśmy kąpieli w krystalicznej wodzie Morza Śródziemnego.

Na koniec naszej hiszpańskiej przygody dotarliśmy do miejscowości Figueres, aby podziwiać surrealistyczne i awangardowe muzeum sztuki stworzone przez równie ekscentrycznego Salvadora Dalego. Muzeum to, zlokalizowane w ciągu starych umocnień, szokuje zarówno zewnętrzną bryłą, jak i ekspozycją wewnątrz.

I tak naładowani pozytywną energią, zafascynowani różnorodnością barw i magią miejsc, opuściliśmy Hiszpanię i wyruszyliśmy w kierunku Zurychu, a następnie w drogę powrotną do Polski.

W trakcie całego projektu młodzież wykonywała zadania językowe w terenie, co wymagało od niej stosowania języka angielskiego w praktyce. Również codzienne, wieczorne zajęcia językowe prowadzone przez przedstawiciela Europejskiego Centrum Młodzieży, wpłynęły pozytywnie na ich motywację i wzrost kompetencji językowej.

Jesteśmy pewni, że wyjazd ten, poprzez bezpośrednie zetknięcie się z inną kulturą, krajobrazem, wzbogacił nas o nowe doświadczenia, wspomnienia i niewątpliwie rozwinął naszą wrażliwość na piękno otaczającego na świata.

Koordynatorzy projektu:
Barbara Wild & Andrzej Padula

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO NA NAJCIEKAWSZĄ FOTOGRAFIĘ Z HISZPANII ODBĘDZIE SIĘ WE WRZEŚNIU 2014r.

Skip to content Click to listen highlighted text!