Click to listen highlighted text!

V Wyjazdowy Orszak Jana Długosza

Jednak Historia zrobiła dla nas miejsce. Wywołała Nas po imieniu.

Naszym przeznaczeniem był wyjazd do dawnego państwa krzyżackiego, co udało nam się zrealizować w terminie 14–18 października 2019 roku.

Promowaliśmy szkołę i naszego patrona w dwóch województwach: pomorskim i warmińsko-mazurskim. Widzieliśmy miejsce ostatniego pochówku Mikołaja Kopernika. Spotkaliśmy odkrywcę legendarnej osady (Truso) Wikingów nad Bałtykiem. Dane nam było zobaczyć w Malborku wystawę „Mądrość zbudowała sobie dom… Państwo krzyżackie w Prusach”, która stała się europejskim wydarzeniem roku w muzealnictwie. Widzieliśmy efekty aktywnej polityki osadniczej prowadzonej przez Krzyżaków, którzy rozwijając swoje państwo bardzo szybko weszli w konflikt z Koroną Królestwa Polskiego, co doprowadziło w konsekwencji do upadku państwa zakonnego. Byliśmy w miejscach, gdzie działa się historia – wielka wojna 1409-1411, bitwa pod Grunwaldem (15 lipca 1410 r.) czy wojna trzynastoletnia 1454-1466.
Dziękujemy naszym 44 dzielnym niewiastom i mężom oraz Pani mgr Agnieszce Unold, którzy podjęli wyzwanie związane z podtrzymaniem naszej młodej szkolnej tradycji.

Pomysłodawcy: Jacek Tomasik i Michał Zacłona.

Skip to content Click to listen highlighted text!