” Miesiąc we Francji, miesiąc w Polsce”

III edycja programu „Un mois en France, un mois en Pologne”- ” Miesiąc we Francji, miesiąc w Polsce”

Ogłaszamy III edycję programu indywidualnej wymiany uczniów „Miesiąc we Francji, miesiąc w Polsce”.

Program powstał z inicjatywy Regionu Akademickiego Auvergne-Rhône-Alpes we współpracy z Instytutem Francuskim w Polsce.

W Polsce jest adresowany do szkół z oddziałami dwujęzycznymi, do szkół z sieci RESA oraz tych, które uczestniczyły w poprzednich edycjach. Jego celem jest zapoznanie licealistów z innym systemem edukacji oraz inną kulturą w trakcie miesięcznego pobytu u rodziny goszczącej w kraju partnerskim i dzięki uczęszczaniu do miejscowej szkoły.

Program funkcjonuje na zasadzie wzajemności: rodziny francuskie goszczą polskich uczniów w marcu, a rodziny polskie przyjmują do siebie francuskich uczniów w maju-czerwcu. Koszty podróży swojego dziecka do kraju przeznaczenia oraz koszty utrzymania jego korespondenta w trakcie jego pobytu u siebie pokrywa rodzina goszcząca.

Program jest adresowany do licealistów urodzonych w 2007 lub 2008 roku. Polscy uczniowie muszą znać język francuski przynajmniej na poziomie A2+/B1.

Rekrutacja jest prowadzona na podstawie wniosków przesłanych w oznaczonym terminie. Wniosek musi być wypełniony przez ucznia, jego rodziców, nauczyciela lub nauczycieli i zatwierdzony przez dyrekcję szkoły.

Kompletny wniosek należy przesłać za pośrednictwem nauczyciela wyłączne drogą elektroniczną do wydziału współpracy edukacyjnej Instytutu Francuskiego w Polsce na adres anna.wojno@institutfrancais.pl.

Obowiązujące terminy:

– Termin przesyłania wniosków: do 26 listopada 2023

– Przekazanie zainteresowanym wyników naboru: między 14 a 21 grudnia

– Pobyt polskich uczniów we Francji: od 4 marca do 29 marca 2024

– Pobyt francuskich uczniów w Polsce: od 27 maja do 21 czerwca 2024

(w terminach pobytu nie liczymy weekendów, które zasadniczo są przeznaczone na dojazdy).

Rekrutacja do programu odbywa się jednocześnie w Polsce i we Francji. Pragnę podkreślić, że nigdy z góry nie wiemy, ilu będzie kandydatów do projektu z obu stron. Zawsze mamy jednak nadzieję, że ich liczba będzie porównywalna, żeby każdy chętny otrzymał korespondenta.

Opis programu po polsku i po francusku oraz formularz wniosku znajdziecie Państwo w załączniku.

Koordynatorem projektu jest pani mgr Anna Pawłowska-Cieśla