Click to listen highlighted text!

Ferie z muzyką dawną

Tegoroczne ferie zimowe Młodzieżowy Chór „Scherzo” I LO w Nowym Sączu spędził bardzo pracowicie. W pierwszym tygodniu młodzież przygotowywała się do festiwalu podczas dodatkowych prób, a dniach 4-9 lutego uczestniczyła w 42. Ogólnopolski Festiwal Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu. Sądecka młodzież wzięła udział w tym festiwalu już po raz dwudziesty pierwszy. Zespół liczący 29 uczniów wystąpił w dwóch kategoriach – jako zespół wokalny i chór kameralny. Łącznie w festiwalu uczestniczyły 23 zespoły z całej Polski. Sądeczanie powtórzyli sukces z ubiegłego roku zdobywając „Srebrną” i „Brązową Harfę Eola” oraz nagrody finansowe Starosty Powiatu Kaliskiego i Stowarzyszenia „Artem Docendi”. Sądecki chór zdobył dotychczas na kaliskich festiwalach już 19 „Harf Eola”, w tym 5 złotych i nagrodę „Grand Prix”. W tym roku zespół został również zaproszony do udziału w koncercie inauguracyjnym festiwalu. Ponadto zaprezentował swój repertuar podczas specjalnego koncertu towarzyszącego w Ostrowie Wielkopolskim przy pełnej sali publiczności w sali Forum Synagoga. Młodzież miała również możliwość zwiedzania zamku w Gołuchowie. Wyjazd zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Nowego Sącza.

Udział w tym festiwalu stwarza możliwość poznania kultury staropolskiej i doznania niezwykłych przeżyć artystycznych z muzyką dawną. Niestety tegoroczna pogoda nie oszczędziła chórzystów – po powrocie większość rozłożyła grypa i przeziębienie. Mimo tego chór przygotowuje się do kolejnych festiwali oraz tradycyjnego już Orszaku Jana Długosza. Tym samym serdecznie zapraszamy zainteresowanych rówieśników do przeżycia wspólnej przygody ze śpiewem. Próby odbywają się w środy od godz. 15 i soboty od godz. 9.

https://kalisz.naszemiasto.pl/schola-cantorum-w-kaliszu-spotkanie-uczestnikow-festiwalu-z/ar/c13-7542803

https://kalisz.naszemiasto.pl/schola-cantorum-w-kaliszu-harfy-eola-wreczone-podczas-gali/ar/c13-7543439?fbclid=IwAR0LMejCA_p2vd_n1hT541cspAli3UA6OZSgWgyrKUAsKtzXTiYdRRzGilE

Zdjęcia:

Katarzyna Ciupek, Bartłomiej Hypki / Kalisz Nasze Miasto

Tomasz Klimowicz / Radio Rodzina Kalisz

archiwum chóru

Skip to content Click to listen highlighted text!