Click to listen highlighted text!

Salon Maturzystów Perspektywy

Komunikat

Salon Maturzystów Perspektywy – tym razem online

W dniach 17-30 września odbędzie się 14. edycja Salonu Maturzystów Perspektywy – corocznego wydarzenia, podczas którego matura „spotyka się” ze studiami. Tym razem, ze względu na sytuację epidemiczną, będą to spotkania online. Podczas dziesięciu salonów, skorelowanych z zasięgiem okręgowych komisji egzaminacyjnych, uczniowie najstarszych klas liceów i techników uzyskają od ekspertów OKE wiedzę o egzaminie maturalnym 2021, a od uczelni z całej Polski – informacje o przyszłorocznej rekrutacji na studia.

Salon Maturzystów odbywa się we wrześniu, gdyż – zgodnie z prawem oświatowym – do końca tego miesiąca uczniowie muszą złożyć dyrektorowi szkoły deklaracje odnośnie przedmiotów dodatkowych, które chcą zdawać na przyszłorocznej maturze. A to zależy od wymogów rekrutacyjnych ustalonych na 2021 rok przez uczelnie.

Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” we współpracy z MEN, MNiSW, kuratoriami oświaty, OKE i uczelniami. Pierwsza część każdego salonu będzie odbywać się w godz. 10:00-13:00 w czasie lekcji szkolnych, a druga w godz. 16:00-18:00, aby umożliwić także przekazanie informacji rodzicom maturzystów.

Słabsze wyniki matury 2020, wiązane z „przerwą covidową”, to dowód, że przygotowań maturalnych, zwłaszcza w odniesieniu do przedmiotów dodatkowych, nie wolno zostawiać na ostatnią chwilę. – Przedmioty dodatkowe należy wybierać zgodnie z wymaganiami rekrutacyjnymi uczelni, co ułatwi dostanie się na wymarzone studia – podkreśla Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy. – Dzięki wirtualnej wizycie na Salonie Maturzystów, z pewnością będzie to łatwiejsze.

– Przygotowania do matury należałoby rozpocząć przynajmniej dwa lata przed egzaminem, a w ostatnim roku nauki z pewnością od września – mówi dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. – Skumulowanie powtórek w ostatnich tygodniach, a niektórzy zdający mobilizują się tak naprawdę dopiero po studniówce, sprawia, że powtarzany materiał nie ma szansy zinternalizować się, czyli mówiąc najprościej: „uleżeć się”, a dopiero wtedy można przejść do kolejnych, powiązanych zagadnień. Uczenie się w ostatniej chwili jest już typowo pamięciowe i niedokładne, bo towarzyszy mu coraz silniejszy stres. A w tym roku szkolnym grożą nam, niestety, dodatkowe nerwy związane z pandemią.

Salon Maturzystów Perspektywy 2020 składa się z dwóch modułów: maturalnego i rekrutacyjnego. Uczniowie i nauczyciele będą się mogli dowiedzieć wszystkiego o egzaminie maturalnym 2021: jego zasadach, procedurach i ważnych datach. Eksperci OKE i fachowi doradcy podpowiedzą, jak przygotować się do egzaminu, na co zwrócić uwagę i co zrobić, aby uniknąć typowych błędów. Natomiast uczelnie przedstawią swoją ofertę kształcenia, wymagania rekrutacyjne i nowe kierunki studiów. Dla maturzystów to wiedza na wagę życiowego sukcesu!

Salon Maturzystów

Harmonogram Salonu Maturzystów Perspektywy 2020:

Salonowi patronują ministrowie: Dariusz Piontkowski (MEN) i Wojciech Murdzek (MNiSW) oraz prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej, przewodniczący KRASP.

Program Salonu i rejestracja: www.salonmaturzystow.pl

Więcej informacji: Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”, a.wdowinska@perspektywy.pl

Skip to content Click to listen highlighted text!