Click to listen highlighted text!

Wojenny Nowy Sącz

W środę 28 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w odbywającej się w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” gali podsumowującej projekt „Wojenny Nowy Sącz” realizowany przez Fundację Nomina Rosae w ramach grantu niemieckiej Fundacji EVZ.

Wydarzenie rozpoczęło się od prezentacji strony internetowej, zawierającej materiały dotyczące okresu niemieckiej okupacji lat 1939-1945 na Sądecczyźnie, przede wszystkim interaktywną mapę z zaznaczonymi trasami studyjnymi. Później odbył się premierowy pokaz trzech krótkometrażowych fabularyzowanych dokumentów, ukazujących wojenne losy niezwykłych kobiet: Jadwigi Wolskiej, Berty Korenman i Heleny Barbackiej-Ślepiakowej. Na zakończenie uczniowie przysłuchiwali się dyskusji twórców projektu, historyków i filmowców, zastanawiających się nad nowoczesnymi sposobami opowiadania i uczenia o wydarzeniach wojny i okupacji.

Wśród osób zaangażowanych w projekt „Wojenny Nowy Sącz” znalazła się dwójka nauczycieli naszej szkoły: prof. Aneta Grabowska wystąpiła w jednym z filmów dokumentalnych a prof. Jakub Bulzak jest autorem trzech tekstów popularno-naukowych i tras studyjnych zamieszczonych na stronie internetowej projektu.

Skip to content Click to listen highlighted text!