XXX edycja Olimpiady Zdrowia

Przygotowując się do kolejnego etapu tegorocznej XXX edycji Olimpiady Zdrowia Polskiego Czerwonego Krzyża wybrałam temat obejmujący zagadnienie: ,, Wpływ napojów energetycznych na nasze zdrowie”. Uważam, że jest to temat bardzo na czasie. Ze względu  na reklamy w mediach, dużą dostępność, modę, przystępne ceny, po napoje energetyczne sięga coraz więcej osób, w tym nawet dzieci. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jakie skutki uboczne niesie za sobą systematyczne picie energetyków. Przygotowując swój research zaczęłam od zgłębienia wiedzy w tym temacie. Do projektu zaangażowałam osoby w różnym wieku, z różnych środowisk. Wspólnie z nimi nagrałam filmik, w którym odpowiadali  na pytania związane z napojami energetycznymi. Ku mojemu zaskoczeniu główną grupą, która systematycznie spożywa energetyki okazała się młodzież w wieku 15-20 lat,  więc właśnie dlatego w mojej szkole postanowiłam zorganizować kampanię informacyjną.

W dniu 15.05.2023r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Długosza  z Oddziałami Dwujęzycznymi w Nowym Sączu zorganizowałam akcję edukacyjną dotyczącą wpływu energetyków na nasze zdrowie. Kampania polegała na rozdawaniu wcześniej przygotowanych przeze mnie ulotek, naklejeniu na szkolnych ścianach plakatów oraz skłonieniu młodych ludzi do refleksji nad konsekwencjami wynikającymi z produkcji napojów w puszkach. Rozdawałam  również jabłka, które symbolizowały zdrowie. Odpowiadałam także na pytania moich kolegów i koleżanek. W trakcie, prezentowałam  nagrane wywiady,  zarówno z moimi rówieśnikami, jak i osobami ze świata sportu. W mojej prezentacji starałam się również pokazać alternatywne, zdrowsze sposoby dostarczenia energii.

Osoby zainteresowane tematem podchodziły do mnie i z zaciekawieniem wczytywały się  w przygotowane przeze mnie materiały. Nauczyciele byli pod wrażeniem mojego zaangażowania w ten trudny, ale zarazem wszechobecny problem. Utwierdzili mnie   w przekonaniu, że jest to ważny temat i warto o nim rozmawiać.

Jestem zadowolona z przebiegu mojej kampanii. Jeżeli moje zaangażowanie wpłynie na to, że chociaż kilka osób zastanowi się zanim po raz kolejny raz sięgnie po energetyki,  to uważam, że warto było zadać sobie tyle pracy, trudu i energii.

Moja kampania zawierała:

-plakaty 20 szt. (pt. ,,Energetyki a zdrowie”, ,,Pomyśl o skutkach”, ,, Napoje energetyczne”, ,,Puszki, a środowisko”)

-ulotki 300 szt. (zawierały takie elementy jak: czym są napoje energetyczne, ich wpływ                 na sen, szkodliwość)

-film trwający 10 minut, który obejmował wywiady z osobami w różnym wieku i ich opinię na temat energetyków,

-akcję promocyjną: rozdawanie jabłek (5kg) i udzielanie odpowiedzi na zadawane pytania

Zuzanna Król
Opiekun: mgr Wojciech Kurek