Click to listen highlighted text!

Doradztwo zawodowe

            Zakończenie projektu edukacyjnego „Doradztwo zawodowe w I Liceum”, obejmował on zaproszenie do współpracy doradców zawodowych z Urzędu Pracy oraz z Centrum Kształcenia Zawodowego w roku szkolnym 2022/2023. W I Liceum odbywały się zajęcia oraz warsztaty dla klas maturalnych prowadzonych przez p. Monikę Jabłońską z Urzędu Pracy.

            Przypominamy, że każda pełnoletnia osoba może uzyskać bezpłatną pomoc w zakresie:

– wyboru lub zmiany zawodu, – zaplanowania kariery zawodowej, – uzupełnienia kwalifikacji zawodowych, – określenia swoich kompetencji i zainteresowań, – zaplanowania rozwoju zawodowego. [źródło: https://supnowysacz.praca.gov.pl/dla-bezrobotnych-i-poszukujacych-pracy/poradnictwo-zawodowe ]

            Uczniowie klas 2i, 2d i 2g mieli również okazję wziąć udział w warsztatach doradztwa zawodowego z grą symulacyjną „Lean Management” w Centrum Kształcenia Zawodowego w Nowym Sączu prowadzonych przez p. Karinę Janisz. Mówiąc w skrócie mieliśmy możliwość poznania metody Kaizen w praktyce. Z języka japońskiego Kai oznacza „zmiana”, a Zen „dobrze” czyli dobra zmiana. Kaizen ma na celu wyeliminowanie problemów w wielu aspektach życia, jak i ciągłe dążenie do doskonałości.

10 zasad Kaizen w przedsiębiorstwie:

1. Porzuć stare zasady.

2. Myśl o sposobach.

3. Nie rób wyjątków.

4. Szukaj najprostszych rozwiązań.

5. Naprawiaj błędy od ręki.

6. Używaj rozumu, nie portfela.

7. Problemy to możliwości.

8. Powtarzaj 5 razy „dlaczego?”.

9. Szukaj rozwiązań z innymi.

10. Doskonalenie nie ma końca!

Serdeczne podziękowania za zorganizowanie i przeprowadzenie zajęć dla p. Moniki Jabłońskiej i p. Kariny Janisz.

Koordynator projektu: Kinga Kulig

Skip to content Click to listen highlighted text!