WYMIANA POLSKO-FRANCUSKA

Salut! z tej strony Nicola i Karolina. Jesteśmy tutaj, aby opowiedzieć parę słów o naszej wymianie do Francji. Naszą podróż zaczęłyśmy 2 marca. Lot miałyśmy z lotniska Chopina w Warszawie ze względu na to, że niestety loty bez przesiadek z bliższych miast zaczynały się dopiero od kwietnia. Lot trwał niecałe 3h i oto znalazłyśmy się w Grenoble. Od razu poznałyśmy swoje korespondentki oraz ich rodziny, ponieważ już wcześniej nawiązałyśmy z nimi kontakt. Z lotniska miałyśmy około 40 minut do Vienne, więc cała podróż nie zajęło dużo czasu. Karolina ze swoją korespondentką mieszkała w centrum Vienne, 15 minut pieszo od szkoły. Nicola mieszkała 8km od szkoły, więc na co dzień dojeżdżała autobusami. Rodziny przyjęły nas niesamowicie ciepło, Karolina już w pierwszy dzień udała się ze swoją rodziną na karaoke. Z pewnością zawarłyśmy wiele nowych przyjaźni z naszymi korespondentkami, jak i również z ich przyjaciółmi. Lycée Ella-Fitzgerald, czyli nasza szkoła, do której uczęszczałyśmy przez cały czas trwania wymiany. Nauczyciele byli dla nas ogromnie wyrozumiali, sympatyczni i również ciekawi Polskich tradycji. Uczyłyśmy się wszystkich lekcji w języku francuskim, jednak środy spędzałyśmy w bibliotece, ucząc się materiału do naszej szkoły. Spróbowałyśmy wiele nowych smaków, w tym słonych i słodkich. Obie rodziny starały się pokazywać Francuską kulturę na każdym kroku. Byłyśmy z naszymi rodzinami na wielu wycieczkach, między innymi w miastach takich jak: Grenoble, Lyon, Paryż…, ale również w górach. Bardzo cieszyłyśmy się tym, że oprócz osób z Francji miałyśmy okazję poznać Polki, które również ,tak samo jak my, były na wymianie. Z początku myślałyśmy, że pożegnanie z rodzinami i poznanymi tam przyjaciółmi będzie łatwe, jednak myliłyśmy się. Nicola popłakała się żegnając przyjaciół z klasy, a wzruszona Karolina była pięknie żegnana przez wszystkich członków rodziny, którzy przywieźli ją na lotnisko. Lot powrotny upłynął nam na dzieleniu się ze sobą wrażeniami i oczekiwaniem na spotkanie naszych bliskich. Teraz nie możemy się doczekać przyjazdu naszych korespondentek. Już w czerwcu to naszym zadaniem będzie pokazanie im jak piękny jest nasz kraj.

Koordynator: mgr Anna Pawłowska-Cieśla