Click to listen highlighted text!

Współczesne metody badawcze bliżej nas-nauka w praktyce

Za nami pierwszy wyjazd naukowy!!!

W dniu 20.05 2024 uczniowie naszej szkoły brali udział w zajęciach   w  ramach realizacji projektu obywatelskiego.

Instytut Botaniki PANOgród Botaniczny

PLAN ZAJĘĆ:

1. W  Instytucie Botaniki im. W. Szafera Polskiej Akademii Nauk  uczniowie wysłuchali wykładu na  temat ‘’ Reakcja łańcuchowa polimerazy, PCR (od ang. polymerase chain reaction) – metoda powielania łańcuchów DNA i jej zastosowanie w badaniach genetycznych, diagnostyce wirusów i bakterii, w medycynie, rolnictwie i  biotechnologii”

Wykład prowadziła dr. hab. Edyta Mazur. Po wspólnym wykładzie  dwie 10- osobowe grupy brały udział w zajęciach  w Laboratorium Genomiki Środowiskowej i Muzealnej Polskiej Akademii Nauk.

 Uczniowie zapoznali się  w sposób praktyczny z przebiegiem powielania DNA (PCR), elektroforezą żelową do wizualizacji wyników PCR i sekwencjonowaniem DNA.

Każdy z nich  miał możliwość samodzielnie wykonać niektóre  etapy w trakcie prowadzonej w laboratorium techniki  PCR i elektroforezy żelowej.

 Zdobytą wiedzę i umiejętności będą mogli wykorzystać na maturze i w kolejnych etapach edukacji.

Warsztaty laboratoryjne w każdej grupie zakończyły się krótkim quizem wiedzy zdobytej w trakcie wykładu i zajęć praktycznych. W każdej grupie zostali wyłonieni zwycięzcy , którzy otrzymali nagrody książkowe’’ Krótkie wykłady z genetyki molekularnej

Zwycięzcami zostali Krzysztof Lorek kl. 3d i Stefan Plata kl.3d

2. Zajęcia z przewodnikiem w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego

Ogród Botaniczny UJ założono w 1783 r. i jest najstarszym istniejącym ogrodem botanicznym w Polsce. Rozciąga się u stóp XVII- wiecznego pałacu na powierzchni prawie 10 ha. Jego założenie zainicjowane było przez Hugona Kołłątaja, podczas reformy Akademii Krakowskiej. Od 1792 r. w Collegium Śniadeckiego istnieje Obserwatorium Astronomiczne oraz Stacja Meteorologiczna, która bez przerwy od 1825 r. prowadzi zapisy pogody. Kolekcja Ogrodu liczy około 8 tysięcy gatunków i odmian zgrupowanych w kilku działach.

Pierwszym punktem było zwiedzanie Muzeum Ogrodu Botanicznego, gdzie podziwialiśmy ekspozycję prezentującą historię Ogrodu, postacie sławnych botaników związanych z tym miejscem, niezwykłe eksponaty z badań prowadzonych przez krakowskich botaników od równikowych lasów deszczowych po strefy arktycznej i antarktycznej tundry. Obecną aranżację Ogród zawdzięcza Władysławowi Szaferowi jednemu z najwybitniejszych polskich botaników.

Drugim punktem była wędrówka  z przewodnikiem po ścieżkach ogrodu, gdzie uczniowie mogli obserwować wiele ciekawych gatunków pochodzących z różnych stref klimatycznych , gatunki endemiczne i reliktowe. Zapoznali się z ich przystosowaniami  w budowie morfologicznej i anatomicznej oraz  systematyką.

Ogród zachwycił  nas  kolorami ,  zapachem kwiatów, śpiewem ptaków i  bogactwem roślin.

Myślę , że w przyszłym roku szkolnym kolejna grupa uczniów będzie miała możliwość udział w  II edycji tych zajęć.

 Czekamy na chętnych  i zapraszamy!!!

Opiekunowie: mgr M. Szkarłat-Mleczko

                           mgr A. Waksmundzka- Góra

Skip to content Click to listen highlighted text!