Click to listen highlighted text!

Współczesne metody badawcze bliżej nas-nauka w praktyce

’’ Współczesne metody badawcze bliżej nas-nauka w praktyce’’-wyjazd naukowy nr 2 (projekt Szkolnego Budżetu Obywatelskiego)

Za nami drugi wyjazd naukowy!!!

W dniu 28.05 2024 uczniowie naszej szkoły brali udział w zajęciach   w  ramach realizacji projektu Szkolnego Budżetu  Obywatelskiego na terenie AGH i na wydziale Pielęgniarstwa i Położnictwa CMUJ

Główny Budynek AGH

Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH

Wydział Nauk o Zdrowiu – Instytut Pielęgniarstwa i Położnictwa

PLAN ZAJĘĆ:

1. Zajęcia na AGH

godz. 9.00-10.30 wykład wprowadzający do zajęć laboratoryjnych dr hab. inż. Sebastian Wroński i dr inż. Katarzyna Berent

godz.10.30 – 11.30 zajęcia w laboratorium Mikro i Nanotomografii- prowadzenie dr hab. inż. Sebastian Wroński

godz.11.30- 12.30 zajęcia w laboratorium  Zakładu Materiałów Funkcjonalnych i Nanomagnetyzmu – prowadzenie dr inż. Katarzyna Berent

Uczniowie zapoznali się  w sposób  teoretyczny i praktyczny z działaniem i zastosowaniem  tomografii w rożnych dziedzinach np. medycynie, rolnictwie, przemyśle, inżynierii genetycznej itp.

W laboratorium obserwowali strukturą różnych materiałów biologicznych np. zębów, kości, muszli itp. Mieli też możliwość zobaczyć jak projektuje się i bada różne struktury inspirowane naturą np. implanty.

Na drugich zajęciach laboratoryjnych uczniowie zapoznali się z budową i działaniem mikroskopów: skaningowym i transmisyjnym. Prowadzili proste obserwacje z wykorzystaniem materiałów biologicznych i zostali zaznajomieni z wykonaniem dokumentacji fotograficznej.

Każdy z uczniów miał możliwość samodzielnie pracować  z wykorzystaniem tomografu i mikroskopu elektronowego z zachowaniem zasad BHP

Zdobytą wiedzę i umiejętności będą mogli wykorzystać na maturze i w kolejnych etapach edukacji.

2. Godz.15- 16.30 wykład w Instytucie Pielęgniarstwa i Położnictwa CMUJ

Temat nr1 Budowy i funkcjonowanie męskiego i żeńskiego układu rozrodczego człowieka

Temat nr2- Ciąża, poród i połóg- zmiany fizjologiczne

Zajęcia prowadziły studentki z koła naukowego z wydziału Położnictwa i Pielęgniarstwa CMUJ.

Wykład został wzbogacony w pokaz  porodu na fantomie i proste ćwiczenia badania piersi pod kątem zmian nowotworowych łagodnych i złośliwych w ramach profilaktyki zdrowotnej z wykorzystaniem gumowych modeli.

Uczniowie byli bardzo zainteresowani tematyką zajęć , zadawali liczne pytania i byli  zaangażowani w zajęcia.

W przyszłym roku szkolnym (wrzesień i październik) kolejna grupa uczniów będzie miała możliwość udział w  II edycji tych zajęć.

Czekamy na chętnych  i zapraszamy!!!

Opiekunowie: mgr M. Szkarłat-Mleczko

mgr W. Kleczyńska

Skip to content Click to listen highlighted text!