Było. Minęło./ Było, więc minęło…– podsumowanie obchodów 200-lecia szkoły

O roku ów… – 2018 – tyle się działo w tym czasie w naszej szkole, w naszym mieście i w naszym kraju: szkole ,,stuknęła” dwusetka, prezydentem Nowego Sącza został jej absolwent z 1992 roku – Ludomir Handzel, a wszystko to w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli. Ponadto na emeryturę odszedł wieloletni dyrektor Jedynki – Aleksander Rybski (od 1991 roku), którego następcą został Andrzej Padula – nauczyciel j. niemieckiego, pracujący w I LO od 2003 roku.

Tyle jubileuszy, tyle rocznic, tyle wydarzeń… Staraliśmy się je wszystkie odnotować, nadać im właściwą rangę i znaczenie umieszczając w tej kronice in memoriam, jako że pokolenie przychodzi i pokolenie odchodzi…, a pamięć ludzka bywa ulotna i zawodna…

Szkołę tworzyli i tworzą ludzie. To oni decydują o jej trwaniu, jej pozycji w środowisku lokalnym, jej poziomie. Szkoła, nasza szkoła – I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza – to młodzież i nauczyciele, to wiedza i wychowanie, to tradycja i nowoczesność, to Kultura/kultura! Nieprzerwanie od dwustu lat! I do boju i do znoju, do tańca i do różańca – taka jest oto ta nasza Długoszowa Rodzina! – o czym zaświadczyć może również Szkolna Kronika Obchodów 200-lecia Szkoły, którą, niniejszym, kończymy. Vivat Długosz! Vivat I LO!

Autorki kronikarskich wpisów – absolwentki Jedynki:

Małgorzata Szewczuk – absolwentka z roku 1983, nauczycielka j. polskiego i filozofii, w I LO od 1999 roku; miłośniczka Witkacego i Schulza, znawczyni dobrego kina.

Bernadeta Odrzywolska – absolwentka z roku 1994,nauczycielka j. polskiego,w I LO od 1999 roku; fanka Wisławy Szymborskiej i ,,Lalki” Prusa.

Autorką wpisu o wizycie prezydenta RP w I LO jest Ewa Kołacz – absolwentka z roku 1991, nauczycielka j. polskiego, w I LO od 2001 roku.

Obsługa informatyczno – techniczna:

Jarosław Żelasko – absolwent z roku 2009, nauczyciel informatyki, w I LO od 2015 roku.