Click to listen highlighted text!

Koniec wielkiego jubileuszu – Święto Szkoły 2018

„Szkoła jest tam, gdzie są jej absolwenci…”

Tymi słowami 3 listopada 2018 r. rozpoczął biskup Andrzej Jeż uroczystą mszę świętą z okazji 200-lecia istnienia I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza.

Na początku ksiądz doktor nawiązał do wielkiej spuścizny kulturowo-dziejowej, w którą wpisuje się nasza szkoła od wielu lat. ,,Absolwent tej szkoły, niczym homo viator, przemierza drogę zakorzenioną w tradycji przeszłości i śmiało podąża w przyszłość…”

Ksiądz biskup podkreślił również, jak ważna jest historia miejsca, w którym się dorasta – „abyśmy nie zagubili tej drogi…”

 „Wypłyń na głębię…”

Homilia arcybiskupa Juliusza Janusza obfitowała w różnego rodzaju nawiązania do historii szkoły. Trudno się dziwić, bowiem ów nuncjusz apostolski w Słowenii, delegat apostolski w Kosowie, jest absolwentem naszego „Długosza”. Ksiądz arcybiskup zaznaczył, że dla niego to niemal potrójny jubileusz. W ubiegłym roku obchodził bowiem 50-lecie posługi kapłańskiej, a dwa lata wcześniej – razem ze swoimi kolegami z klasy – 55 lat od matury.

„Szkoła to miejsce, do którego często wracam we wspomnieniach – podkreślał ks. arcybiskup. – Zawsze panowała tu wyjątkowa atmosfera przyjaźni i wzajemnego wspierania się”.

W ciepłych słowach przywołał pamięć swoich nauczycieli, podkreślając, że we wszystkich swoich dokonaniach kierował się zawsze nauką wyniesioną z Długoszowej Rodziny.

Na koniec ksiądz arcybiskup podsumował – „Czujmy się młodymi, bo młodość jest zawsze w sercu…”

red. MS

Skip to content Click to listen highlighted text!