Click to listen highlighted text!

„Po wielu latach zrozumiecie to, że uczęszczanie do tej szkoły to było coś wyjątkowego…”

Tymi słowami pan Zygmunt Berdychowski rozpoczął spotkanie w ramach cyklu WYBITNI ABSOLWENCI I LO, które miało miejsce 11 maja 2018 r. w budynku ,,Sokoła”.

Ten znany polityk, działacz społeczny, poseł na Sejm I i III kadencji, a także wielki pasjonat narciarstwa i wypraw wysokogórskich twierdzi, że najwięcej w życiu dzieje się przez przypadek. Należy jedynie otworzyć się na jego pozytywne działanie.

Nasz gość wielokrotnie podkreślał, jak duży wpływ na jego życie i podejmowane decyzje miała edukacja zdobyta w liceum im. Jana Długosza.

„Każdy, kto kończy później studia, każdy, kto pracuje, jest coraz bardziej dumny z tego, że uczęszczał do I LO w Nowym Sączu”.

Słuchacze zgromadzeni w tym dniu w sali im. R. Sichrawy z wielkim zainteresowaniem śledzili opowieści naszego Gościa. Wiele z nich dotyczyło wypraw wysokogórskich. Sam prelegent mówił: „Wszystko zaczęło się w Tatrach. Po zdobyciu największego szczytu, jakim jest Masyw Gerlacha, przyszła pora na kolejne.” I tak zauroczenie górskim klimatem i determinacja w dążeniu do celu zaowocowały zdobyciem w 2015 r. Korony Ziemi, czyli wyjściem na najwyższe szczyty poszczególnych kontynentów.

Wyprawy w wysokie góry – jak twierdzi Zygmunt Berdychowski – uczą też człowieka pokory wobec natury. Burza (ta widziana nie z dołu, ale z góry), walka z samym sobą, pokonanie słabości, opanowanie lęku – to sytuacje, z którymi każdy styka się podczas wędrówki.

Na koniec nasz Absolwent życzył wszystkim spełnienia swoich marzeń i zdobywania wszelkich szczytów – zarówno tych wysokogórskich, jak i tych życiowych szczytów własnych marzeń i celów.

red. MS

współpraca: Kinga Pernal – 2h

Klaudia Święś – 2h

Autor zdjęć: Jakub Mrówka – 2h

Skip to content Click to listen highlighted text!