Click to listen highlighted text!

I LO, Tokarczuk i Holland w ,,Sokole”

23 stycznia 2020 r. w sali multimedialnej kina ,,Sokół” odbyła się lekcja otwarta (w ramach edukacji filmowej) zorganizowana przez prof. Bernadetę Odrzywolską i prof. Grzegorza Rapcię, zainspirowana, a jakże, Noblem dla Olgi Tokarczuk!  Wzięło w niej udział 5 klas z naszej szkoły: 1c_4, 1h_3, 2a, 2h i 3i z opiekunami oraz p. wicedyrektor Grażyna Andrzejewska. Chętni uczniowie mieli wcześniejza zadanie przeczytać książkę Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. 

Pierwszym punktem programu było wspólne obejrzenie filmu „Pokot” w reż. Agnieszki Holland, który został nakręcony na podstawie wyżej wymienionej powieści. Następnie,  po projekcji filmowej, odbyła się dyskusja, moderowana przez profesorów, z licznym (!) udziałem publiczności. Nauczyciele, ale przede wszystkim uczniowie, szukali podobieństw i różnic pomiędzy książką a filmem, dzielili się swoimi pofilmowymi spostrzeżeniami, oceniali postawy bohaterów, a także komentowali problemy poruszone w obu dziełach, bardzo, jak się okazało, ważne, ważkie i aktualne. Dyskusja trwałaby w najlepsze jeszcze długo, gdyby nieograniczył jej, tak, jakoś wyjątkowo, szybko płynący wtedy czas… A szkoda, bo mielibyśmy jeszcze o czym rozmawiać!

I cokolwiek by tu więcej powiedzieć, to niewątpliwie każdy z uczestników tego interesującego wydarzenia wyszedł z,,Sokoła” pełen wrażeń, przemyśleń i refleksji o ważnych sprawach współczesności, takich jak np. prawa zwierząt, stosunek człowieka do natury, bezradność jednostki wobec systemu itp. No i, mamy nadzieję, że niektórzy sięgną także po książki naszej Noblistki! 

Magdalena Gucwa

kl. 2h

Skip to content Click to listen highlighted text!