Click to listen highlighted text!

Polskie serce pękło KATYŃ-1940

Polskie serce pękło

KATYŃ 1940

Konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych

IV EDYCJA | TERMIN NADSYŁANIA PRAC DO 24.03.2023 r.

Zbrodnia Katyńska to ludobójstwo zaplanowane z premedytacją przez najwyższe władze Związku Sowieckiego. Na rozkaz dyktatora Józefa Stalina straciło życie ponad 22 tysiące niewinnych Polaków. Byli wśród nich żołnierze Wojska Polskiego, policjanci, kwiat polskiej inteligencji oraz przedstawiciele wielu różnych zawodów. Zważywszy na skalę wydarzeń z wiosny 1940 r., pamięć o zamordowanych Polakach jest obowiązkiem, z którego nikt nie może nas nigdy zwolnić. Stąd zrodziła się potrzeba ogłoszenia konkursu katyńskiego, będącego sposobem propagowania prawdy na temat zbrodni, ale również oddania należnego hołdu zamordowanym.

W inauguracyjnej edycji wpłynęło ponad 700 prac, w kolejnej już blisko 4 tysiące. Młodzi autorzy z całej Polski wykazali się kreatywnością, wrażliwością, ale przede wszystkim szczegółową wiedzą i głębokim zrozumieniem problematyki.

Ogromne zainteresowanie tematyką Katynia – historii zbrodni i milczenia – zachęciło nas do kontynuacji wydarzenia.

Wierzę, że podobnie jak w latach poprzednich, środowiska szkolne i akademickie z radością wezmą udział w konkursowych zmaganiach. Jestem pewna, że nadesłane prace dostarczą nam kolejnych, poruszających świadectw odwagi w głoszeniu prawdy i patriotyzmu młodego pokolenia Polek i Polaków.

Elżbieta Witek Marszałek Sejmu RP

Więcej informacji

Skip to content Click to listen highlighted text!