VII Orszak Jana Długosza

Dnia 19 kwietnia 2023 r. ulicami Nowego Sącza przeszedł „VII Orszak Jana Długosza”. Inicjatywę objął patronatem Pan Ludomir Handzel Prezydent Miasta Nowego Sącza.

W VII edycji wzięło udział ponad 700 uczestników – uczniów z 28  klas i 19 nauczycieli. W wielobarwnym korowodzie, który przeszedł ulicami Nowego Sącza uczestniczyli uczniowie i nauczyciele naszej szkoły w stylizacjach średniowiecznych. Wspólnie z „Chórem Scherzo”, zespołem muzycznym,  I Nowosądecką Drużyną Wędrowniczą im. Stefana Czarnieckiego „Czarna Jedynka” i 8 Nowosądecką Drużyną Wielopoziomową „Zenit” odśpiewaliśmy na sądeckim rynku „Bogurodzicę” ustanawiając rekord wykonania w przestrzeni publicznej w replikach strojów historycznych (845 osób). W obecności władz miasta reprezentowanych przez: prezydenta Ludomira Handzla, zastępcę prezydenta Magdalenę Majkę, zastępcę prezydenta Artura Bochenka  i sekretarza Piotra Lachowicza zaprezentowaliśmy cnoty rycerskie podczas: konkurencji sprawnościowych, pokazu mody średniowiecznej i tańca radości. Zwycięzcy zostali nagrodzeni ze środków Miasta Nowego Sącza, za co bardzo dziękujemy. Dziękujemy również za okazaną pomoc wszystkim zaangażowanym pracownikom: Urzędu Miasta Nowego Sącza, dyrekcji i pracownikom Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu, wicedyrektor szkoły Barbarze Lorek. Specjalne podziękowanie składamy na ręce: Ilony Kronenberger dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania UMNS (Małgorzata patronka Nowego Sącza), Michała Zacłony (Mistrza Jana Długosza) emerytowanego nauczyciela historii, współautora wszystkich orszakowych edycji i dyrygenta Andrzeja Citaka. Dziękujemy za przybycie: Zbigniewowi Oleśnickiemu (Sławomir Szkarłat), Mikołajowi Kopernikowi (Miłosz Załubski), bardowi (Mateusz Mikulski) oraz damom dworu, rusałkom, wiedźmom, zielarkom, zakonnikom i duchownym, księżniczkom, pocztowym, chłopom, bardom, lekarzom dżumy, giermkom, rycerzom, mieszczanom, sokolnikom i czarodziejkom i czarodziejom.

Bardzo dziękujemy nauczycielom, których podziwialiśmy w kostiumach. Byli nimi: Aneta Grabowska, Agnieszka Górecka, Monika Gwiżdż-Smaga, Kamila Kamińska, Marzena Liga, Edyta Muchniewicz-Gagatek,  Anita Migacz, Alicja Putek, Ewa Suwała, Agnieszka Szostak, Sylwia Wojtas, Jakub Bulzak, Andrzej Citak, Marek Jawor, Wojciech Kurek, Piotr Rychlewski, Mariusz Sieczko, Jacek Tomasik, Jarosław Żelasko. Podziękowania kierujemy do nauczycielskiej grupy wsparcia i zabezpieczenia w składzie: Tomasz Kotlarz, Andrzej Fałowski oraz wszystkich opiekunów grup.

Orszak miał swoją oprawę medialną z udziałem: Sądeczanina, DTS 24, Gazety Krakowskiej, Radia Kraków, Radia RDN, Radia ESKA, Urzędu Miasta Nowego Sącza, FB Prezydenta Ludomira Handzla, Naszej Telewizji Sądeckiej.

Autorzy zdjęć: Eliza Klimek, Antoni Duda, Gabriela Stec, Maria Chochorowska, Natalia Smul, Wiktoria Kosińska i Jacek Tomasik.