Podwójny sukces sądeckiego chóru

W dniach 28-30 czerwca Młodzieżowy Chór „Scherzo” I LO w Nowy, Sączu pod dyrekcja dra Andrzeja Citaka uczestniczył w X Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Chóralnym ‘Per Musica ad Astra’ im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wyjazd został dofinansowany ze środków Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego o raz Województwa Małopolskiego. W tym wydarzeniu wzięło udział 13 zespołów z Polski, Czech, Litwy i  Izraela. Zespół wystąpił w kategoriach muzyki świeckiej i sakralnej w kameralnym składzie 19-osobowym. Występy konkursowe odbyły się w piątek, 30 czerwca. Chór zaśpiewał po 4 utwory w każdej kategorii. Utwory świeckie to: „Il bianco e dolce cigno”, „Znasz-li ten kraj”, „A jingele, a mejdele” i „Zaczarowany ołówek”, a utwory religijne to: „Adoramus te Christe”, „Exultate Deo”, „Deep River” oraz „Ave Regina Caelorum”. Dzień wcześniej chór wystąpił również w koncercie festiwalowym, prezentując 10 utworów ze swojego repertuaru, które zostały owacyjnie przyjęte przez publiczność. Udział w konkursie zaowocował podwójnym sukcesem – sądecki chór zdobył dwa złote dyplomy. W kategorii chórów młodzieżowych uzyskał drugą punktacją po chórze Medvíďata z Czeskiego Krumlowa, a w kategorii ‘Musica Sacra’ trzecią punktację m.in. po chórze Akademickim Uniwersytetu Warszawskiego. Wygrana w Toruniu to pierwszy, po okresie pandemii, sukces Sądeczan w zupełnie nowym składzie. Niestety zespół nie mógł uczestniczyć w ceremonii wręczenia nagród, ponieważ musiał wracać do Nowego Sącza na uroczystość w ramach „Imienin Miasta’.

W  dniu 1 lipca w sądeckim ratuszu odbyło się spotkanie władz miasta Nowego Sącza z przedstawicielami miast partnerskich, podczas którego odbyła się uroczystość wręczenia „Tarczy Herbowej Nowego Sącza” dla pani Elżbiety Borgso z Narwiku, zasłużonej dla współpracy partnerskiej obu miast. Inicjatorem wniosku o uhonorowanie pani Elżbiety było Stowarzyszenie Chóru „Scherzo”. Sądecki Chór odwiedzał Narwik już czterokrotnie, a pani Elżbieta była współorganizatorem i ‘dobrym duchem’ tych wizyt. Jej kontakty i współpraca organizacyjna z Nowym Sączem sięgają 1987 r. jeszcze za czasów podróży Orkiestry Kolejowej ZNTK Nowy Sącz.

Uroczystość odbyła się w obecności pani Konsul RP z Oslo i pani Dyrektor Wydziału Kultury miasta Narwik oraz 9 delegacji miasta partnerskich. Młodzieżowy Chór „Scherzo” zaśpiewał dla laureatki dwie pieśni: „Do kraju tego’ oraz norweski marsz chóralny „Narviksguten”.