Nasi uczniowie szybują w chmurach!

8 września 2023 r. uczniowie klasy 1c i 3c, pod opieką Pana Profesora Piotra Rychlewskiego, uczestniczyli w zorganizowanym przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ projekcie zatytułowanym Skrzydlaty Nowy Sącz. Spotkanie rozpoczęła prezentacja latającej repliki szybowca Wrona ze zbiorów Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz modeli statków powietrznych. Następnie odbyła się projekcja filmu pt. „Szybowiec szkolny w budowie i w locie” wzbogacona prelekcjami Tomasza Koseckiego – Dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz Leszka Zakrzewskiego – Prezesa Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Nowym Sączu. Po zakończeniu tej części uczniowie udali się na Cmentarz Komunalny, gdzie spoczywają nowosądeccy piloci: mjr pil. Jerzy Iszkowski oraz instr. pil. Leopold Kwiatkowski. Udział w projekcie poszerzył naszą wiedzę historyczną dotyczącą lotnictwa na Sądecczyźnie: to właśnie tu znajdował się jeden z pierwszych ośrodków polskiej działalności lotniczej, zarówno w zakresie szkoleń, jak i budowania szybowców, a 90 lat temu założono Szkołę Szybowcową w Tęgoborzu na Górze Rachów i rozpoczęto pierwsze szkolenia sądeckich lotników.

Marlena Pietrzak, klasa 3c