Click to listen highlighted text!

Sądeczanie koncertowali w Narwiku

W dniach 17 sierpnia do 3 września Młodzieżowy Chór „Scherzo” I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu pod dyrekcją dra Andrzeja Citaka odbył kolejną , czwartą  podróż do partnerskiego miasta Narwik w Norwegii. W podróży wzięło udział 36 osób – uczniów i opiekunów. Zadanie było realizowane pod hasłem „Szlakiem historii i kultury miasta partnerskich”. Głównym celem było zapoznanie młodzieży z historią Bitwy o Narwik, której 80 rocznica przypada w przyszłym roku. Ponadto, młodzież promowała lokalne jubileusze: 725-lecie Nowego Sącza, 100-lecie Niepodległości, 200-lecie I Gimnazjum i Liceum oraz 30-lecie Chóru „Scherzo”. Z tej okazji zespół przygotował m.in. drukowany informator w języku norweskim, przeznaczony dla społeczności Narwiku. Sądeczanie przebywali w Narwiku od 22 do 29 sierpnia. Gospodarzem spotkania był chór „Sangvirkelaget” miasta Narwik, z którym kontakty zostały nawiązane w 2002 roku. Realizatorem pobytu był ówczesny wiceburmistrz miasta Per Henrik Mork, a dotychczasowe kontakty partnerskie nie odbyłyby się bez pomocy naszej rodaczki Elżbiety Borgso, mieszkającej w Narwiku od 40 lat.

Głównym punktem pobytu były uroczystości patriotyczne z udziałem władz obu miast oraz konsulatu RP w Norwegii. W oficjalnej delegacji Nowego Sącza uczestniczyli: Pani Wiceprezydent Magdalena Majka i Sekretarz Miasta Piotr Lachowicz. Stronę konsularną reprezentowała Pani Anna Śmiałek-Grzyb. Młodzieżowy Chór „Scherzo”, śpiewem pieśni patriotycznych, towarzyszył delegacji przy składaniu wieńców w miejscach pamięci poległych żołnierzy z Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich na cmentarzach w Hakvik i Narwiku oraz pod pomnikami w Forneset i Groms Plass. Młodzież uczestniczyła również w złożeniu wieńca na morzu, w miejscu zatopienia ORP Grom. Niedzielne spotkanie to uroczysta msza św. i koncert publiczny chóru w kościele polskim z udziałem Polonii, która przygotowała wspólny posiłek. W kolejnym dniu odbyło się w ratuszu oficjalne spotkanie młodzieży z burmistrzem Narwiku Rune Edvardsenem. Poprzedziło go spotkanie władz obu miast, podczas którego omówiono szczegóły dalszej współpracy i przygotowania do podpisania nowej umowy partnerskiej. Po spotkaniu gospodarze ufundowali młodzieży zwiedzanie nowoczesnego muzeum wojny i centrum pokoju.

W ostatnim dniu pobytu, 28 sierpnia odbył się uroczysty koncert Młodzieżowego Chóru „Scherzo”, z udziałem partnerskiego Chóru „Sangvirkelaget” i zespołu szantowego „Groms Plass”. Był to specjalny koncert rocznicowy w dniu 80-rocznicy wypłynięcia statku ORP Grom z portu w Gdyni w swoją ostatnią podróż. Chór Scherzo zaprezentował 12 utworów ze swego  repertuaru, w tym 2 piosenki norweskie, a w części finałowej wykonał pieśń „Karpacka Brygada”, piosenkę „Wojownik Grom” z zespołem „Groms Plass” oraz marsz „Narviksgutten” (chłopak z Narwiku) z chórem „Sangvirkelaget”. Występ młodzieży został owacyjnie przyjęty przez słuchaczy i z ogromnym wzruszeniem Polonii obecnej na koncercie.

Podczas pobytu w Narwiku sądecka młodzież miała również możliwość zwiedzania miasta i regionu przy wspaniałej słonecznej pogodzie. Celem wycieczki na Lofoty było muzeum Wikingów w Lofotr, gdzie uczestnicy mogli zapoznać się z obrzędami i zasmakować regionalnego gulaszu jagnięcego. Była także przejażdżka statkiem rybackim oraz kolejką gondolowa na górę Fagernes. Podczas podróży do Narwiku młodzież zwiedziła Świnoujście, Oslo skocznie w Lillehammer oraz słynną Drogę Trolli. W drodze powrotnej zespół zatrzymał się w Rovaniemi, Lahti i Helsinkach. Odwiedził również szwedzki zamek w Narwie w Estonii oraz zwiedził Wilno, Troki i Kowno. Wyjazd zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Starostwa Powiatowego oraz Miasta Nowy Sącz. Sponsorami były firmy: Koral, Szarek, Fakro, Novitus, Muszynianka, Wactur, Leśniak, Piwniczanka i Batim. We wrześniu i październiku odbędą się koncerty publiczne promujące współpracę partnerską z Narwikiem.

Foto. Archiwum chóru

Skip to content Click to listen highlighted text!