Szkolny konkurs na limeryk

Drodzy Uczniowie,

zapraszamy Was do wzięcia udziału w szkolnym konkursie na oryginalny, dowcipny i mający charakter terapeutyczny wiersz w formie limeryku. Jego tematem ma być optymistyczny, dający nadzieję komentarz do otaczającej nas- pandemicznej- -rzeczywistości. Liczymy na Wasze zaangażowanie i młodzieńczą inwencję. Niech to będzie wyraz niezgody naograniczenia, marazm i wszechogarniający pesymizm.

Zasady:

1. Wiersz musi realizować cechy gatunku lirycznego, jakim jest limeryk.

Limeryk jest to zabawny, absurdalny utwór poetycki napis w sposób następujący:

• Spośród pięciu wersów limeryku dwa pierwsze oraz ostatni rymują się i mają jednakową liczbę sylab akcentowanych.
  • Wersy trzeci i czwarty też się rymują (co daje rymy w układzie aabba) i również mają jednakową liczbę sylab akcentowanych, jednak liczba ta jest mniejsza (zwykle o jeden) niż w przypadku pozostałych wersów.
  • Układ sylab akcentowanych i nieakcentowanych nadaje limerykowi specyficzny rytm (inny dla dłuższych i dla krótszych linijek). Powinno to być zauważalne przy recytacji.
  • Na końcu pierwszego wersu zwykle występuje nazwa własna, najczęściej geograficzna.
  • Uczestnik przesyła tylko jeden, niepublikowany wcześniej tekst.
  • Wiersze nie mogą zawierać treści obscenicznych, wulgarnych i naruszających czyjąś godność osobistą.
  • Teksty mogą być wysłane na Teams biblioteki szkolnej lub przez  e-dziennik do Pani mgr Jolanty Woźniak.
  • Termin nadesłania mija 31 stycznia 2021 r.
  • Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród w lutym 2021 r.

W imieniu organizatorów – mgr Jolanta Woźniak, mgr Grzegorz Rapcia