Dni Jana Długosza – sesja historyczna Jan Długosz pamięć o Wielkim Polaku

W przedostatnim dniu sądeckich obchodów 600-lecia urodzin Jana Długosza w Sali im. R. Sichrawy w MCK „Sokół” w Nowym Sączu odbyła się sesja historyczna „Jan Długosz – pamięć o Wielkim Polaku” zorganizowana przez Towarzystwo Absolwentów i Przyjaciół I Gimnazjum i Liceum im. Jana Długosza w Nowym Sączu wchodzące w skład Społecznego Komitetu Obchodów Roku Jana Długosza w Nowym Sączu.

W sesji udział wzięli: uczniowie i nauczyciele ZSO nr 1 im. Jana Długosza w Nowym Sączu, przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedstawiciele władz miejskich: Marek Oleniacz – Sekretarz Urzędu Miasta Nowego Sącza, Józef Kantor – Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Nowego Sącza, władz oświatowych – Stanisław Szudek – Dyrektor Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty, sieci bibliotek – Artur Franczak – Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Sączu i reprezentanci patronów honorowych: Robert Ślusarek – Dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz Bożena Borkowska – Dyrektor Biura Posła Andrzeja Czerwińskiego.

Wykłady ilustrowane prezentacjami wygłosili: Michał Zacłona – „Pobyty Mistrza Jana Długosza w nowosądeckim grodzie” – Społeczny Komitet Obchodów Roku Jana Długosza w Nowym Sączu, dr Agnieszka Knychalska – Jaskulska „Dlugossiana w Ossolineum” – Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, dr Szymon Drej „Rola Roczników Jana Długosza dla poznania dziejów Wielkiej Wojny z Zakonem Krzyżackim” – Dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, dr Maria Molenda „Moda w czasach Jana Długosza” – Fundacja Nomina Rosae Nowy Sącz, dr Robert Ślusarek „Wokół mecenatu Jana Długosza w Małopolsce” – Dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu i Waldemar Dymowski „Rekonstrukcja historyczna – refleksje nad zjawiskiem kulturowym” – Towarzystwo Absolwentów i Przyjaciół I Gimnazjum i Liceum im. Jana Długosza w Nowym Sączu.

Sesję współfinansowały: Miasto Nowy Sącz i Województwo Małopolskie.

W przedostatnim dniu sądeckich obchodów 600-lecia urodzin Jana Długosza  w Sali im. R. Sichrawy w MCK

„Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”

„Zadanie zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Nowego Sącza”