Click to listen highlighted text!

WEKTOR z wizytą w Pieninach

W ramach obchodów jubileuszu 205-lecia I LO im. Jana Długosza turyści z WEKTOR-a wybrali się 21 listopada br. w Pieniny, gdzie w granicach najstarszego (rok założenia 1932) parku narodowego w Polsce szukali śladów patronki Ziemi Sądeckiej św. Kingi.
Trasa wiodła ze Sromowiec Niżnych urokliwym Wąwozem Szopczańskim w stronę Przełęczy Szopka (Chwała Bogu) na szczyt Trzech Koron 982 m n.p.m. skąd podeszliśmy na ruiny Zamku Pienińskiego.
Strome urwiska Zamkowej Góry 799 m n.p.m. sprawiły, że w XIII wieku zbudowano na niej warownię, mającą zapewnić Bolesławowi Wstydliwemu i jego żonie, św. Kindze schronienie przed najazdami tatarskimi. Jak chcą kroniki, Kinga ukrywała się w zamku w roku 1287 i według legendy, sprowadziła swoimi modlitwami burzę, która odpędziła najeźdźców. Gdy tatarska nawała minęła, zamek został opuszczony i popadł w ruinę, a następnie uległ całkowitemu zniszczeniu w początkach XV wieku – podczas najazdu Zygmunta Luksemburskiego lub Husytów. Dziś z zamku został jedynie fragment murów i błędna opinia, jakoby pienińska twierdza była najwyżej położoną warownią w Polsce. Owszem, jej lokalizacja robi wrażenie, ale tytuł ten należy się zamkowi Rogowiec w Górach Kamiennych. Drugą z atrakcji Góry Zamkowej jest Grota św. Kingi, w której w roku 1904 umieszczono naturalnej wielkości posąg świętej. W tym samym czasie powstała tu również pustelnia, której gospodarz miał się opiekować grotą. Pustelnia miała kolejno dwóch lokatorów i istniała aż do roku 1949, kiedy to zniszczył ją ogień, a władze parku narodowego nie pozwoliły na jej odbudowę. Zamkowa Góra to jednak nie tylko ciekawostki historyczne. Na jej północnym zboczu natura stworzyła największą pod względem objętości jaskinię w Pieninach. Nosi ona nazwę Pienińskiej Jaskini i może się pochwalić długością ok. 100 i głębokością ok. 18 metrów.
Następnym punktem na trasie była Sokolica. Szczyt znajduje się w granicach Pienińskiego Parku Narodowego i wznosi się na wysokość 747 m. n.p.m. w południowo-wschodniej części Pienin Środkowych. Wierzchołek Sokolicy znajduje się na około 300 metrów ponad poziomem Dunajca, który tworzy w dole malowniczy przełom.
Pochodzenie nazwy szczytu „Sokolica” ma ciekawe korzenie – dawniej na tym szczycie swoje gniazda zakładały sokoły.
Sokolica to świetny punkt widokowy, z którego rozpościerają się piękne panoramy na Pieniński Przełom Dunajca, Pieniny Środkowe, Małe Pieniny, Magurę Spiską, Tatry Bialskie i Tatry Wysokie. No i to tutaj zobaczycie symbol Sokolicy – rosnącą samotnie nad przepaścią Sosnę Reliktową. Prezentuje się ona wspaniale pomimo faktu, że w 2018 złamała się podczas trwającej na Sokolicy akcji ratunkowej.
Później przez Przełęcz Sosnów 655 m n.p.m. zeszliśmy do Krościenka nad Dunajcem skąd ruszyliśmy autokarem w drogę powrotną do Nowego Sącza.


Nasza trasa: https://tiny.pl/c23j3


Była to ostatnia wycieczka SKKT PTTK WEKTOR w bieżącym roku. Członków i sympatyków na kolejne zapraszamy w nowym, 2024 roku.

Skip to content Click to listen highlighted text!