Click to listen highlighted text!

6 KWIETNIA – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ SPORTU NA RZECZ ROZWOJU I POKOJU

            6 kwietnia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sportu na rzecz Rozwoju i Pokoju

Święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 23 sierpnia 2013, dla przyczynienia się do realizacji celów ONZ na rzecz rozwoju i pokoju.

            Dlaczego akurat 6 kwietnia?
Równo 124 lata temu w Atenach, rozpoczęły się pierwsze w erze nowożytnej letnie igrzyska olimpijskie. Dla upamiętnienia zmagań uznano, że dzień ich rozpoczęcia, to idealny moment, by ponownie jednoczyć ludzi poprzez sport.

Ustanowienie tego dnia jest związane z uznaniem przez ONZ potencjalnych możliwości oddziaływania sportu na rozwój praw człowieka, społeczny i gospodarczy. Sport ze względu na swój ogromny zasięg, niezrównaną popularność i fundament pozytywnych wartości przyczynia się do realizacji niezmiernie ważnych celów zrównoważonego rozwoju.

W roku 2014, przy okazji pierwszych obchodów święta, sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon stwierdził: „Ten nowy Międzynarodowy Dzień podkreśla rolę i potencjał sportu w kwestii przestrzegania praw człowieka i usuwania barier oraz promowania międzyludzkiej solidarności na świecie.
Nasz cel wymaga zaangażowania wszystkich graczy: rządów państw, organizacji międzynarodowych, sektora sportowego, społeczeństwa obywatelskiego i wielu innych.”

W obecnej sytuacji Międzynarodowy Dzień Sportu to niezwykła okazja do podkreślenia wyjątkowej siły sportu we wspieraniu ludzi i społeczności zmagających się z wyzwaniami narzuconymi przez pandemię.

I LO podejmuje wyzwanie i zaprasza uczniów i nauczycieli do udziału we flashmobie.

Kiedy- 6.04.2022

Gdzie- I LO Nowy Sącz ( sale lekcyjne, korytarze, podwórko, boisko)

Jak- na lekcji wfnauczycie się choreografii do utworu „Magic in the air” Magic System Euro 2016. O wyznaczonej godzinie 6 kwietnia cała szkoła zatańczy magiczny taniec z magicznym przekazem przez sport do pokoju.

Kto jest potrzebny- osoby które lubią kręcić filmy, montować filmy, osoby które zajmą się nagłośnieniem. No i oczywiście cała nasza społeczność szkolna, która zatańczy „Magic in the air”

Organizatorzy: prof. Anita Migacz, prof. Elżbieta Gajewska, prof. Paweł Kwiatkowski

Skip to content Click to listen highlighted text!