Jubileusz 130-lecia Internatu

W tym roku mija 130 lat od powstania Internatu im. T.Kościuszki przy I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Długosza w Nowym Sączu.

Jego historia jest niezwykle ciekawa. Przez wszystkie lata swego istnienia, mimo zmieniających się czasów i warunków, zawsze była ostoją dla swoich wychowanków oraz gwarancją wychowania w poszanowaniu tradycji i wartości etycznych.

11 kwietnia odbyła się główna uroczystość jubileuszowa. Dzień ten na długo zostanie w pamięci i sercach osób, które wzięły udział w tym pięknym i doniosłym wydarzeniu.

Obchody rozpoczęły się uroczystym spotkaniem w budynku Internatu.

Tam, dla uczczenia wyjątkowego jubileuszu, nastąpiło odsłonięcie
i poświęcenie pamiątkowego muralu.

Uroczystość prowadziła pani kierownik Maria Król, która powitała przybyłych gości, pedagogów, pracowników szkoły i wychowanków. Jako pierwsza głos zabrała pani Zastępca Prezydenta Miasta Nowego Sącza Magdalena Majka

W tym wyjątkowym dniu zaszczycili nas swą obecnością:

• Zastępca Prezydenta Miasta Nowego Sącza: Magdalena Majka
  • Dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania: Ilona Kronenberger
  • Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Długosza: Jacek Tomasik
  • Wicedyrektor Grażyna Andrzejweska
  • Wicedyrektor Sabina Pasiut
  • Wicedyrektor Barbara Lorek
  • ksiądz Marek Jawor
  • ksiądz Hieronim Kosiarski
  • poprzednia kierownik Internatu: pani Elżbieta Gądek
  • kierownicy zaprzyjaźnionych Internatów – pani Małgorzata Bulanda, pani Bogumiła Kapturkiewicz, pani Beata Słowik-Porębska
  • pracownicy niepedagogiczni internatu
  • przedstawiciele mediów.

W swoim przemówieniu pan dyrektor zwrócił uwagę na niełatwą historię patrona Internatu, która jednak, mimo przeróżnych dziejowych komplikacji, potrafił uczyć i wychowywać kolejne pokolenia młodych ludzi.

Część oficjalną dopełniły przemówienia zaproszonych gości. Podkreślano w nich, że stutrzydziestoletnia historia internatu to powód do dumy, a jubileusz to okazja do wypowiedzenia słów uznania dla wszystkich zaangażowanych w jej funkcjonowanie i w proces wychowania młodzieży. Pod adresem placówki popłynęło wiele ciepłych i miłych słów. Nie zabrakło gratulacji, życzeń i wspomnień.

Tego wyjątkowego dnia uczniowie naszej szkoły zaprezentowali przygotowany pod okiem wychowawców program przybliżający postać Tadeusza Kościuszki oraz historię bursy. Widzowie docenili talent i zaangażowanie młodzieży, nagradzając występujących gromkimi brawami. Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja, przybliżająca historię internatu. Z zaciekawieniem patrzyliśmy na archiwalne zdjęcia budynku, sal, nauczycieli i uczniów. Niektórzy rozpoznawali dawne koleżanki i kolegów oraz byłych pedagogów. Dla wielu były to wzruszające chwile wspomnień, refleksji, ale także lekcja historii o trudnych czasach.

Po części oficjalnej goście mogli zwiedzać budynek Internatu. Na stołówce przygotowano specjalnie na tę okazję wyjątkową dekorację. Wystawiono cenne pamiątki, wśród których znalazły się: stare zdjęcia, szkolne kroniki i dokumenty.

Na zakończenie wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek. Wspólne spotkanie sprzyjało podtrzymaniu uroczystego charakteru święta i było okazją do wspomnień po latach.

Uroczystości jubileuszowe z okazji 130–lecia Internatu im. T. Kościuszki przy I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Długosza w Nowym Sączu przeszły już do historii. Mamy nadzieję, że Szacowny Jubilat, który przetrwał przez czas wojennej zawieruchy, z roku na rok, mimo upływających lat, będzie pięknieć i się rozwijać.