Spektakl ,,Dlaczego klasycy?”

Czy popiół tylko zostanie i zamęt
Co idzie w przepaść z burzą.
Czy zostanie
Na dnie popiołu gwiaździsty dyjament
Wiekuistego zwycięstwa zaranie?
C. Norwid

Po uroczystym ślubowaniu klas pierwszych zebrani mogli obejrzeć widowisko słowno – muzyczne pt. „Dlaczego klasycy?” przygotowane przez uczniów i absolwentów I LO w reżyserii mgr Małgorzaty Szewczuk. Spektakl ten połączył poezję z muzyką, śpiewem i tańcem, co dało niezwykły efekt i bardzo spodobało się publiczności. Poezja Zbigniewa Herberta, Juliusza Słowackiego, ,,Popiół i diament” Cypriana Norwida/Stana Borysa, układ taneczny m.in. do muzyki Zbigniewa Preisnera i pieśni Grzegorza Turnaua ,,Noc”, piosenki Aleksandra Porzucka, gra scenicznych świateł, czy wreszcie efektowny pochód masek sprawiły, że wszystkie wspomniane elementy przedstawienia wybrzmiały z wielką mocą, skomponowane w jedną spójną całość. Aż chce się powtórzyć za Panem Cogito – podróżnikiem: ,,Dziękuję Ci Panie, że stworzyłeś świat piękny i różny”.
Pomysłodawczynią tego artystycznego przedsięwzięcia była Małgorzata Szewczuk, ucząca w naszej szkole j. polskiego i filozofii. Pod jej wodzą pracował cały sztab ludzi, przede wszystkim recytatorzy i ,,maski”, których nazwiska skrupulatnie, po kronikarsku, zamieszczamy poniżej.
Recytatorzy: Samuel Voznik, Kaja Gagatek, Wiktoria Zielińska, Klaudia Święs – kl. 2h, Marcin Mróz – kl. 2i, Magdalena Kurnyta – kl. 3i oraz Aleksandra Chapko – absolwentka I LO z 2014 r., obecnie studentka V roku PWSFTviT w Łodzi i aktorka Teatru ,,Bagatela” w Krakowie.
Maski: Justyna Staszak, Justyna Hełmecka, Izabela Pulit, Michał Ciesielka, Aurelia Ruchałowska Aleksandra Łagosz, Dominika Adamek, Kinga Pernal, Adam Suwała, Karol Madziar, Adrianna Jaciów, Magdalena Kurcap, Jakub Mrówka – wszyscy z kl. 2h.
Choreografię do spektaklu opracowała Martyna Ekiert, absolwentka I LO z 2009 r., kierująca zespołem tancerzy „SKS TANIEC- MAGIA DANCE”, rekrutujących się spośród uczniów I Liceum i Gimnazjum oraz absolwentów ,,Jedynki”. Oto ich nazwiska: mgr inż. Martyna Ekiert – wykładowczyni AGH w Krakowie, trenerka w szkole tańca Nova w Krakowie, mgr Michał Goczoł – informatyk, programista Javy w krakowskiej branży IT, tancerz klasy B (taniec towarzyski), mgr inż. Anna Socała – absolwentka I LO z 2011 r. – projektantka w biurze projektowym (branża budowlana), z zamiłowania tancerka, Justyna Migacz – absolwentka I LO z 2017 r., studentka PWSZ w Nowym Sączu, instruktorka tańca w Centrum Tańca AdeeM; Aleksandra Gurgul – kl. 2l, Gabriela Krokosz – kl. 1e, Martyna Krynicka – kl. 2bg, Natalia Migacz – kl. 2ag, Julia Fecko – kl. 2ag, Maria Cisak – kl. 3bg, Aneta Chochorowska – kl. 3ag, Wiktoria Nowogórska – kl. 3ag, Julia Cisak – kl. 1h, Karolina Małota – kl. 2e, Karolina Gadzina – kl. 2d, Sandra Rodak – kl. 2d, Kamil Sejud – kl. 2d I LO :), Michał Matiaszek – kl. 2d.
Z kolei o oprawę muzyczną przedstawienia zadbali Barbara i Aleksander Porzuckowie, dzięki czemu mogliśmy usłyszeć dwie piosenki w wykonaniu Anny Kożuch z kl. 2d i Jakuba Stawiarskiego, z kl.3e – ,,Panna fiołkowa” (sł. Jerzy Masior) i ,,Krościenko” (sł. Wojciech Kudyba) z muzyką Aleksandra Porzucka.
W organizacji Święta Szkoły pomagała klasa 2k pod opieką mgr Krystyny Łatki. Uczniowie tej klasy odpowiadali za porządek i logistykę całej uroczystości oraz za sprzedaż okolicznościowych kubków z jubileuszową aplikacją – można je było nabyć w holu ,,Sokoła”.

Dzięki uprzejmości Dyrekcji MCK ,,Sokół” mogliśmy po raz kolejny gościć w murach tej szacownej instytucji, co chcieliśmy tutaj szczególnie podkreślić, jako że od wielu już lat zawsze możemy liczyć na życzliwość i zrozumienie zarówno ze strony dyrekcji ,,Sokoła”, jak i wielu jego pracowników podczas organizowania ważnych uroczystości szkolnych oraz różnych przedsięwzięć kulturalnych, edukacyjnych i naukowych.

Na tym kończymy relację z inauguracji obchodów 200-lecia naszej szkoły, zapraszając równocześnie na następne wydarzenie, jakim są zawody narciarskie dla absolwentów w dniu 5 stycznia 2018 r. w Krynicy-Słotwinach.

red. bo