Click to listen highlighted text!

Jubileuszowy Koncert Festiwalu Młodych Talentów I Gimnazjum i Liceum im. Jana Długosza w Nowym Sączu – 10 marca 2018 r.

Ach, co to był za koncert…!, czyli… ,,Jasiu Długosz naszym Panem”!

,,Wspaniały!”, ,,Piękny!”, ,,Super!”, ,,Bardzo mi się podobał” – takie m. in. głosy dało się słyszeć wśród publiczności opuszczającej salę im. Lucjana Lipińskiego w MCK ,,Sokół” po koncercie jubileuszowym. Wydarzenie to, uświetniające 200-lecie istnienia naszej szkoły oraz będące swoistym ukoronowaniem wszystkich dotychczasowych 42. edycji Festiwalu Młodych Talentów, zorganizowała profesor Barbara Porzucek (głównodowodząca) z pomocą swojego męża Aleksandra Porzucka, wieloletniego szefa Rady Artystycznej FMT, kolegów nauczycieli I LO – Jakuba Bulzaka, Katarzyny Lebdowicz, Elżbiety Gajewskiej, Jarosława Chrząstowskiego (nagrodzeni Jajem Dinozaura w czasie gali za długoletnią współpracę), oraz oczywiście młodzieży naszej szkoły. No i dzięki, rzecz jasna od lat, uprzejmości i życzliwości dyrektora MCK ,,Sokół” – Antoniego Malczaka (także nagrodzony) oraz pracowników tej zaprzyjaźnionej z naszym liceum instytucji. Derekcja FMT uhonorowała również prof. Urszulę Adamek, za organizowanie Festiwalu w latach 80., p. Magdalenę Kotkowską, współautorkę (wraz z mężem śp. Alfredem Kotkowskim) logo FMT, projektantkę i wykonawczynię festiwalowych statuetek, Jacka Mazanca – długoletniego jurora Festiwalu i Aleksandra Porzucka – od 30 lat związanego z Festiwalem (i, by tak rzec, węzłem małżeńskim z naszą szkołą), przewodniczącego Rady Artystycznej FMT.

FMT przy I LO, czy I LO przy Festiwalu? – oto jest pytanie…
To wielkie artystycznie i logistycznie przedsięwzięcie nie mogłoby się udać bez znakomitych gości występujących na scenie, tj. absolwentów Jedynki, niegdyś uczestników festiwalu, dzisiaj ludzi różnych zawodów, w tym związanych częściowo ze sceną, dla których FMT okazał się rzeczywiście szczeblem do kariery. Ich występy, tak jak za dawnych lat, sprawiły, że w wielkim festiwalowym garze znów zawrzało. Piosenkami, muzyką, tańcem, skeczami… na naprawdę najwyższym poziomie! Występy te zostały wzbogacone krótkimi, ale serdecznymi wspomnieniami bądź to dawnych uczestników (nie wszyscy mogli lub chcieli wystąpić artystycznie), bądź organizatorów FMT, bądź ludzi blisko związanych z tym cyklicznym Jedynkowym wydarzeniem. Dawne festiwale wspominali, pytani o nie przez Barbarę Porzucek (w kolejności pojawiania się): Piotr Gryźlak, Dariusz Izworski, Wojciech Molendowicz, Kazimierz Mrówka, Anna Kaczmarek, Przemysław Dakowicz. Z kilku tych wspomnień dało się wywnioskować, że na czas Festiwalu to I LO istniało przy FMT, a nie odwrotnie… :).

Co z Festiwalowego wyskoczyło gara?
Nade wszystko muzyka. Każda właściwie. Wokalna i instrumentalna. Chórowo – orkiestrowa: Niezależna Or-kiestra Młodzieżowa pod batutą Justyny Zawiślan; liryczna/poezja śpiewana – Danuta Gad, Mateusz Bieryt i Aleksandra Chapko, Jacek Mazanec, Anna Kożuch i Jakub Stawiarski, Ewelina Marciniak; pop/rock – Estera Szczypuła, Krzysztof Żyłka i Grzegorz Żyłka, zespół Redford; rap – Daniel Rams; jazz – Konrad Szewczuk z zespołem, Pejm 2; operowa – Jagoda Sokołowska-O’Donovan; klasyczna – Kwartet Galicyjski; ludowa – Pijani Folklorem, wreszcie Kurdesz z pieśnią ,,Jasiu Długosz naszym Panem”!
Po drugie: taniec. A tutaj swe umiejętności zaprezentowali: Anita Migacz z rodziną w układzie ,,Latin street”, Klaudia Gargula (kl.3k) i Nikodem Miczołek (kl.3bg) w tańcu towarzyskim oraz Pijani Folklorem na ludowo.
Po trzecie: kabarety. Tym razem reprezentowane przez grupę ,,Tandem” w skeczu ,,Teleturniej” (,,-Wymień słynnych absolwentów Długosza. – Antoni Sitek, Eugeniusz Romer, Henryk Barycz… – A nazwisko Rybski coś ci mówi? – Nie.”), Bartłomieja Korwina w autorskiej scence ,,Halina…!” (,,Co to za telewizory teraz robią – ani serwety nie rzucisz na taki, ani paprotki nie postawisz…) oraz ,,Moczymordę” – Jarosława Żelechowskiego z 3a.
Po czwarte: konferansjerka. To zawsze była na FMT sztuka sama w sobie. Przez kolejne lata wystąpiło w roli zapowiadaczy festiwalowych numerów wielu utalentowanych młodych ludzi, z których liczni pojawili się w ten marcowy wieczór na powrót na deskach Sokołowej sceny, by przypomnieć sobie, jak to się kiedyś prowadziło koncerty i ubarwiało zabawnymi dialogami i scenkami sytuacyjnymi momenty pomiędzy kolejnymi występami. Na Galę przybyli zatem: Justyna Kuciel, Martyna Kronenberger, Kinga Kronenberger, Julia Kaczmarczyk, Wojtek „Łyli” Pawłowski, Paweł „Żółtek” Żółciński, Juhas i Mały, czyli Łukasz Juszczyk i Daniel Gliński. Wśród prowadzących znaleźli się również autorzy scenariusza Koncertu Jubileuszowego – Barbara Porzucek i Jakub Bulzak oraz wicedyrektor I LO Katarzyna Krupa, niegdyś Głodkiewicz, uczennica klasy 3c, prowadząca XI edycję FMT, która zapowiedziała występ swojej szkolnej koleżanki Jagody Sokołowskiej-O’Donovan.
Po piąte: techniczni. Oni też zapisali swoją chlubną festiwalową kartę, dlatego tu o nich wspominamy. Warto zauważyć, że techniczni rekrutowali się zawsze spośród męskiej części Długoszowej społeczności, co nie powinno chyba szczególnie dziwić – te kłęby kabli, stojaki, mikrofony, wnoszenie rekwizytów… To tacy widoczni-niewidoczni bohaterowie Festiwalu. Ale niezbędni – bez nich kolejne FMT-y na pewno by się nie odbyły.
Na koniec trzeba dodać, że podczas Jubileuszowego Koncertu Festiwalu Młodych Talentów zarząd województwa małopolskiego przyznał Barbarze Porzucek Złotą Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski – w uznaniu za jej wieloletnią pracę przy organizacji Festiwalu. Derekcji FMT dziękowali także: dyrekcja I LO, czyli p. dyrektor Aleksander Rybski oraz panie wicedyrektor Katarzyna Krupa i Grażyna Andrzejewska, przewodniczący Towarzystwa Absolwentów i Przyjaciół I Liceum i Gimnazjum – Ludomir Handzel, wiceprezydent Nowego Sącza Wojciech Piech oraz przewodniczący Rady Miasta Janusz Kwiatkowski. No i oczywiście ukłony słynnej Cioci Basi złożyła również młodzież naszej szkoły, czyli I LO, I LO, pierwsze liceum, liceum, o!
Podsumowując: było sentymentalnie, ale nie ckliwie, uroczyście, ale nie patetycznie, rozrywkowo, ale nie ludycznie.

red.bo

Skip to content Click to listen highlighted text!